
Podali jste žalobu, odvolání nebo dovolání a čekáte na výzvu soudu k uhrazení soudního poplatku? Soud vám následně výzvu pošle, ovšem s nezvykle krátkou lhůtou – a vy jste to nestihli? Možná jste se zděsili, když soud kvůli nezaplacení řízení zastavil. Díky nedávnému rozhodnutí Nejvyššího soudu však existuje naděje, že řízení není definitivně zastaveno. V tomto článku se podíváme, co o lhůtách k zaplacení soudního poplatku říká zákon a jak se k “zkráceným lhůtám” postavil Nejvyšší soud ve svém rozhodnutí ze dne 17. 2. 2025, sp. zn. 21 Cdo 372/2024. Na závěr přidáme praktické rady, jak se podobným potížím vyhnout.
Autor článku: ARROWS advokátní kancelář (Mgr. Filip Ondřej, office@arws.cz, +420 245 007 740)
Představte si reálný případ zaměstnance, který dostal výpověď a je přesvědčen, že byla neplatná. Zaměstnanec (žalobce) se rozhodne bránit a prostřednictvím právního zástupce podá žalobu na neplatné rozvázání pracovního poměru. Při podání však neuhradí soudní poplatek, a tak mu soud posílá výzvu k zaplacení soudního poplatku. Ke zděšení žalobce soud stanoví lhůtu pouhých 3 dnů od doručení výzvy (výzva byla doručena právnímu zástupci dne 31. 8. 2023).
Co se stalo poté? Peníze nedorazily včas. Poplatek byl zaplacen až 25. 10. 2023. Jenže to už bylo pozdě – soud už totiž 13. 10. 2023 řízení zastavil. Spor o neplatnost výpovědi se nedostal před soud, protože chybělo zaplatit 2 000 Kč v dané lhůtě.
Naštěstí se žalobce nevzdal. Právní zástupce žalobce podal proti rozhodnutí o zastavení řízení odvolání a věc se po podaném dovolání dostala až k Nejvyššímu soudu. Zásadní argument zněl jasně. Soud zkrátil zákonnou patnáctidenní lhůtu na pouhé tři dny, aniž by vysvětlil proč. Pozdější platbu soud ignoroval a řízení zastavil – to představuje nespravedlivý zásah do práva žalobce na spravedlivý proces zaručeného čl. 36 odst. 1 Listiny základních práv a svobod.
Abychom pochopili, v čem je problém, vysvětleme si nejprve, co stanoví zákon o soudních poplatcích. Pokud nesplní poplatník řádně svou poplatkovou povinnost již při podání žaloby, odvolání nebo dovolání (§ 4 odst. 1 a § 7 odst. 1 zákona o soudních poplatcích), má možnost poplatkovou povinnost splnit ještě v dodatečné lhůtě, kterou mu soud stanoví ve výzvě k zaplacení poplatku (§ 9 odst. 1 a 2 zákona o soudních poplatcích).
Podle zákona o soudních poplatcích činí tato lhůta 15 dnů. Výjimečně soud může stanovit lhůtu kratší, ale pouze ve výjimečných případech – zákon tím míní situace, kdy je mimořádný zájem na rychlosti řízení (např. velmi naléhavé věci). Navíc, pokud soud lhůtu zkrátí pod 15 dnů, musí ve výzvě uvést důvod, proč tak učinil.
Současná právní úprava je poměrně přísná. Pokud poplatek nezaplatíte ve stanovené lhůtě, soud řízení zastaví a opožděnou platbu už nepřijme. Dříve (před 30. 9. 2017) zákon dovoloval přihlédnout k zaplacení soudního poplatku po uplynutí lhůty určené soudem k jeho zaplacení, pokud k zaplacení poplatku došlo nejpozději do konce lhůty k podání odvolání proti usnesení o zastavení řízení pro nezaplacení soudního poplatku. Nyní platí striktní pravidlo – soudní poplatek musíte zaplatit při podání návrhu na zahájení řízení (viz výše) anebo nejpozději ve lhůtě určené soudem.
Poslední záchranou může být situace, kdy ještě běží lhůta k zaplacení soudního poplatku a vy stihnete včasně požádat soud o její prodloužení (soud totiž může lhůtu před jejím uplynutím prodloužit) a soud vám v takovém případě vyhoví nebo pokud prokážete vážné důvody, proč jste nemohli soudní poplatek zaplatit (např. hospitalizace, technický výpadek banky) a sdělíte to soudu bezodkladně, přičemž soud tyto skutečnosti akceptuje.
Co řekl Nejvyšší soud v nadepsané věci? Zkrácení lhůty je skutečně jen výjimečná možnost a musí být náležitě odůvodněna už ve výzvě k zaplacení soudního poplatku. Pokud soud stanoví méně než 15 dnů a nezdůvodní to, dopouští se pochybení. Nezaplacení poplatku v takto zkrácené lhůtě pak nemůže automaticky vést k zastavení řízení.
Jinými slovy – jestliže vám soud dal třeba jen tři dny bez vysvětlení proč tak spěchá, a vy jste zaplatili soudní poplatek po uplynutí této krátké lhůty, neměl by dle Nejvyššího soudu v takovém případě soud řízení zastavit bez dalšího (jako v nadepsaném případě).
Nejvyšší soud uzavřel, že nezaplacení poplatku ve lhůtě kratší než 15 dnů může být důvodem k zastavení řízení jen tehdy, pokud byly naplněny zákonné důvody pro výjimečné zkrácení a výzva k zaplacení soudního poplatku byla náležitě odůvodněna. V opačném případě je nutno umožnit zaplacení i po uplynutí původní krátké lhůty.
A přesně to se stalo v popisovaném případě – protože v soudní výzvě pana Nováka chybělo odůvodnění zkrácení lhůty, nemohlo být řízení pravomocně zastaveno. Nejvyšší soud tak rozhodnutí soudů obou stupňů změnil tak, že se řízení nezastavuje. Žalobce tak nakonec dostal šanci domoci se spravedlnosti – jeho spor o neplatné rozvázání pracovního poměru soud bude meritorně projednávat.
Nejvyšší soud nemohl pominout ani ustálenou rozhodovací praxi Nejvyššího správního soudu, Nejvyšší soud ve svém odůvodnění odkázal i na obdobnou judikaturu Nejvyššího správního soudu, který nastolenou otázku řešil v souvislosti s nezaplacením soudního poplatku splatného podáním kasační stížnosti, srov. rozhodnutí Nejvyššího správního soudu ze dne 28. 3. 2018, č. j. 8 Afs 37/2018-51, uveřejněném pod č. 3734/2018 Sb. NSS.
Nejvyšší správní soud dovodil, že zkrácení zákonné lhůty k úhradě poplatku představuje výjimku z pravidla, kterou je nutné aplikovat jen velmi restriktivně a s náležitým odůvodněním – jinak jde o porušení práva na spravedlivý proces zaručeného čl. 36 odst. 1 Listiny základních práv a svobod.
Na co si dát pozor, abyste se nikdy nedostali do podobné situace? Zde je několik rad z praxe:
Zastavení řízení má pro vás, jako žalobce, zásadní dopady – vaše žaloba se vůbec nedostane k projednání. Může vás to stát nemalé finanční prostředky, např. pokud by před opětovným podáním žaloby došlo k promlčení vašeho nároku (a protistrana by promlčení namítla). Proto se vyplatí věnovat zaplacení soudního poplatku značnou pozornost.
Máte pocit, že vám soud stanovil nepřiměřeně krátkou lhůtu k zaplacení soudního poplatku, toto zkrácení soud neodůvodnil a vy jste soudní poplatek nestihli ve lhůtě zaplatit? V právních sporech často rozhodují detaily, proto neponechte nic náhodě a obraťte se na naše odborníky – vaše šance na úspěch tím výrazně vzrostou.
Neváhejte se s námi poradit, rádi vám pomůžeme ochránit vaše práva a vaše právem chráněné zájmy.
Nechcete tenhle problém řešit sami? Advokátní kanceláři ARROWS věří více než 2000 klientů a jsme oceněni jako Právnická firma roku 2024. Podívejte se ZDE na naše reference a bude nám ctí pomoci vám při řešení vašeho problému. Poptávka je zdarma.