.png)
Profesní i neprofesionální řidiči a držitelé zbrojních průkazů musejí splňovat určité zdravotní požadavky dané zákonem. Praktický lékař hraje klíčovou roli v posuzování zdravotní způsobilosti těchto osob. Níže přinášíme přehled legislativy a srozumitelný souhrn povinností lékařů při posuzování zdravotní způsobilosti k řízení motorových vozidel a držení střelné zbraně, včetně oznamovací povinnosti při změně zdravotního stavu pacienta, možných rizik plynoucích z opomenutí a praktických doporučení pro každodenní praxi.
Autor článku: ARROWS advokátní kancelář (Mgr. Dita Zbožínková, LL.M., office@arws.cz, +420 245 007 740)
Upravuje podmínky řidičského oprávnění včetně zdravotní způsobilosti řidičů. Žadatel o řidičské oprávnění musí předložit platný lékařský posudek o zdravotní způsobilosti (typicky ne starší než 3 měsíce) při přihlášení do autoškoly a žádosti o vydání řidičského průkazu. Běžní (neprofesionální) řidiči mají povinnost podrobit se pravidelné lékařské prohlídce ve věku 65 let, znovu v 68 letech a následně každé 2 roky.
Přísnější režim platí pro profesionální řidiče a některé skupiny řidičských oprávnění: ti musí na prohlídky častěji – zpravidla každé 2 roky do 50 let a každoročně nad 50 let věku. Podrobnosti těchto intervalů stanoví § 87 silničního zákona.
Posuzující lékař může na základě výsledku pravidelné lékařské prohlídky v odůvodněných případech, zejména s přihlédnutím k aktuálnímu zdravotnímu stavu, určit termín další pravidelné lékařské prohlídky kratší, než jsou lhůty uvedené v předchozím odstavci.
Posuzující lékař může nařídit provedení odborného vyšetření.
Zákon také výslovně stanoví oznamovací povinnost lékaře: pokud lékař zjistí, že žadatel nebo držitel řidičského oprávnění je zdravotně způsobilý pouze s podmínkou nebo není způsobilý vůbec, musí tuto skutečnost neprodleně oznámit příslušnému obecnímu úřadu obce s rozšířenou působností (podle místa bydliště/studia pacienta). Tato povinnost je průlomem do běžné lékařské mlčenlivosti a je zakotvena přímo v zákoně.
Prováděcí předpis k silničnímu zákonu. Detailně vymezuje zdravotní podmínky pro řízení – uvádí seznam nemocí, vad a stavů, které vylučují zdravotní způsobilost nebo ji podmiňují (např. nutností používat kompenzační pomůcky či podrobit se odbornému vyšetření).
Vyhláška také stanoví rozsah lékařské prohlídky (jaká vyšetření má lékař provést, včetně orientačního vyšetření zraku, sluchu, neurologického stavu apod.) a náležitosti lékařského posudku. Posudek musí být jednoznačný a bez uvedení diagnóz, obsahuje pouze údaje dle stanoveného vzoru a výsledný posudkový závěr. Vyhláška rovněž umožňuje lékaři určit kratší platnost posudku, než je standardní interval – například u progresivních onemocnění může lékař na posudku vyznačit dřívější termín příští kontrolní prohlídky.
Upravuje podmínky získání a držení zbrojního průkazu včetně zdravotní způsobilosti. Zdravotní způsobilost je jednou ze zákonných podmínek pro vydání i držení zbrojního průkazu. Žadatel o zbrojní průkaz musí stejně jako u řidičů absolvovat lékařskou prohlídku a předložit lékařský posudek; ten nesmí být starší než 3 měsíce v době podání přihlášky ke zkoušce odborné způsobilosti.
Platnost zbrojního průkazu je standardně 10 let, avšak může být lékařem omezena na kratší dobu podle zdravotního stavu. Zákon rozlišuje skupiny zbrojních průkazů (A – E) podle účelu; pro lékaře je důležité, že například u skupiny D (nošení zbraně k výkonu povolání) a k pyrotechnickému průzkumu je vyžadováno průběžné sledování zdravotní způsobilosti i po vydání průkazu.
Držitelé skupin D musí projít periodickou lékařskou prohlídkou jednou za 30 měsíců od vydání průkazu. Dále zákon umožňuje mimořádné lékařské prohlídky, pokud vznikne podezření na ztrátu způsobilosti vlivem změny zdravotního stavu. Stejně jako u řidičů, i zde je zavedena oznamovací povinnost lékaře: posuzující lékař, který zjistí změnu zdravotního stavu u držitele zbrojního průkazu, jež vylučuje nebo omezuje jeho způsobilost, musí bezodkladně zaslat nový lékařský posudek příslušnému útvaru Policie ČR.
U zbrojních průkazů navíc zákon pamatuje na akutní rizika – každý lékař (tedy i specialista či psychiatr) má právo ověřit u policie, zda jeho pacient je držitelem zbrojního průkazu, pokud zjistí závažnou nemoc nebo podezření na ni, a v případě potvrzení musí tuto informaci neprodleně předat posuzujícímu lékaři.
Pokud by pacientův stav představoval přímé ohrožení života nebo zdraví v souvislosti s nakládání se zbraní, oznamuje lékař tuto skutečnost bezodkladně nejen posuzujícímu lékaři, ale i přímo policii. Policie pak držitele zbrojního průkazu vyzve k mimořádné prohlídce u jeho posuzujícího lékaře (držitel průkazu je povinen se podrobit do 10 pracovních dnů od oznámení výzvy) a na základě nového posudku může rozhodnout o omezení či odejmutí zbrojního průkazu.
Posuzující lékař a lékař se specializací v příslušném oboru zajišťující další potřebná odborná vyšetření jsou povinni lékařskou prohlídku provést a zajistit odborná vyšetření u určeného poskytovatele bez zbytečného odkladu poté, kdy se držitel zbrojního průkazu k posuzujícímu lékaři poprvé dostavil. Pokud se držitel zbrojního průkazu k lékařské prohlídce nedostaví nebo se jí odmítne podrobit, posuzující lékař tuto skutečnost oznámí bez zbytečného odkladu příslušnému útvaru policie.
Prováděcí předpis k zákonu o zbraních. Stanovuje konkrétní požadavky na zdravotní způsobilost držitelů zbraní a nemoci či stavy, které jsou neslučitelné s držením zbrojního průkazu. V příloze č. 1 vyhláška uvádí výčet onemocnění vylučujících způsobilost a také onemocnění, která omezují způsobilost a vyžadují posudek až po odborném vyšetření (např. některé duševní poruchy, neurologická onemocnění, závažné poruchy zraku apod.).
Vyhláška definuje druhy prohlídek: vstupní (před vydáním ZP), periodické (sk. D a F každých 30 měsíců) a mimořádné (při podezření na změnu zdravotního stavu nebo pokud byl předchozí posudek vydán s omezenou platností).
Vyhláška podrobně popisuje obsah lékařské prohlídky – kromě anamnézy a fyzikálního vyšetření také povinná cílená vyšetření smyslů (zrak, sluch, rovnováha) a případná další odborná vyšetření, zejména klinicko-psychologické vyšetření či vyšetření tělovýchovným lékařem.
Vyhláška také stanoví formu lékařského posudku – ten nesmí obsahovat diagnózy a výslovně uvádí pouze, zda osoba „je zdravotně způsobilá“, „není zdravotně způsobilá“ nebo „je zdravotně způsobilá s použitím potřebných zdravotnických prostředků nebo s doprovodem“. Dále vyžaduje, aby posuzující lékař viditelně označil ve zdravotnické dokumentaci pacienta, že jde o držitele (či žadatele) zbrojního průkazu, a aby tyto informace byly předány i novému registrujícímu lékaři při změně praktického lékaře.
Registrující praktický lékař (u dospělých všeobecný praktický lékař, u dětí a dorostu PLDD) je zpravidla posuzujícím lékařem pro účely řidičských i zbrojních průkazů. Jeho hlavní povinnosti zahrnují:
Samotný posudek tedy obsahuje jen nutné minimum, zatímco podklady (např. výsledky vyšetření, zprávy specialistů) jsou součástí zdravotnické dokumentace.
Jednou z největších odpovědností lékaře v této oblasti je povinnost hlásit, pokud pacient přestane být zdravotně způsobilý k řízení motorového vozidla nebo držení střelné zbraně. Tato oznamovací povinnost je stanovena zákonem a není ponechána na uvážení lékaře – jakmile zjistíte skutečnost vylučující způsobilost, musíte jednat, i kdyby to bylo pro pacienta nepříjemné.
Důležité: Při tomto oznámení lékař neuvádí konkrétní diagnózy ani detaily zdravotního stavu pacienta, pouze sdělí výsledek posouzení (dotyčný pozbyl zdravotní způsobilost k řízení/zdravotně způsobilý s podmínkou). Úřad na základě tohoto oznámení zahájí správní řízení – obvykle vyzve řidiče k odevzdání řidičského průkazu či stanoví podmínky (např. omezení) v souladu s lékařským posudkem.
Pokud lékař posoudil řidiče jako nezpůsobilého, úřad rozhodne o odnětí řidičského oprávnění ze zdravotních důvodů a dotyčný musí řidičský průkaz odevzdat. Pro lékaře je to nepříjemný krok, ale jde o zásadní opatření k ochraně pacienta i veřejnosti.
Prakticky lékař poté vyhotoví aktuální lékařský posudek (tentokrát pravděpodobně s verdiktem „není způsobilý“) a ten odešle na příslušný útvar policie (obvykle odbor služby pro zbraně a bezpečnostní materiál).
Zákon pamatuje i na případy, kdy se změny zdravotního stavu všimne lékař, který nemá informaci o pacientově držení zbrojního průkazu– například psychiatr může pojmout podezření, že pacient s vážnou duševní poruchou vlastní zbraň. V takovém případě má psychiatr právo ověřit u policie, zda pacient má zbrojní průkaz, a pokud ano, informuje posuzujícího lékaře.
Pokud by šlo o bezprostřední ohrožení (např. pacient hrozí použitím zbraně a zjevně není duševně v pořádku), lékař informuje přímo policii. Opět platí, že v oznámení/předaném posudku nemají být uváděny detaily diagnózy, pouze konstatování o (ne)způsobilosti. Ochrana citlivých údajů je v těchto případech zajištěna zákonnou výjimkou z mlčenlivosti.
Lékař by měl pacienta informovat, že vzhledem k jeho stavu musí tuto skutečnost nahlásit úřadům. Pro pacienty to bývá těžká zpráva, proto je vhodné vést komunikaci citlivě. Po odeslání oznámení či posudku lékaři často nebývají dále do procesu vtaženi – správní orgán rozhodne na základě posudku. Pacient má možnost se odvolat proti rozhodnutí úřadu nebo nesouhlasit s lékařským posudkem.
V případě nesouhlasu s posudkem (u zbrojního i řidičského průkazu) může pacient do 10 pracovních dnů od prokazatelného předání podat návrh na přezkoumání posudku podle zákona o specifických zdravotních službách. Přezkoumání provede nadřízený správní orgán. Lékař, který posudek vydal, bude muset obhájit své závěry – i proto je důležité mít vše pečlivě zdokumentováno.
Shrnuto, pokud lékař zjistí nezpůsobilost, nesmí váhat s oznámením. Je to jeho zákonná povinnost směřující k prevenci ohrožení zdraví a života. Zároveň by měl omezit sdělené informace jen na nezbytné minimum (posudkový závěr), aby neporušil mlčenlivost více, než ukládá zákon.
Opomenutí v této oblasti může mít pro lékaře závažné právní i morální důsledky. Vydání lékařského posudku o zdravotní způsobilosti představuje výkon zdravotnického povolání s prvky správního rozhodnutí – lékař za něj nese odpovědnost a musí si za ním stát. Pokud lékař pochybí (např. nedbale vystaví kladný posudek člověku, který by ho dostat neměl, nebo včas nezareaguje na zhoršení zdraví pacienta), můžou nastat různé následky:
Je třeba zdůraznit, že cílem těchto povinností není „trestat“ pacienty či lékaře, ale zabránit tragédiím. Ministerstvo dopravy i policie v posledních letech upozorňují na případy, kdy senioři či nemocní lidé za volantem způsobili vážné nehody, a apelují na lékaře, aby posuzovali zdraví řidičů opravdu odpovědně. Naštěstí většina lékařů si tuto odpovědnost uvědomuje a posuzují řidiče i držitele zbraní pečlivě. Pokud lékař jedná v souladu se zákonem, svědomitě a ve prospěch bezpečnosti, nemusí se postihu obávat – naopak, zákon stojí na jeho straně.
Důsledná dokumentace je základem. Zaznamenávejte veškeré relevantní informace – rodinnou a osobní anamnézu, užívané léky, výsledky provedených vyšetření (např. zrakové ostrosti, perimetru, audiometrie atd.), i doporučení specialistů. Pokud vystavujete posudek s omezením nebo negativní, do dokumentace si napište odůvodnění (např. „nezpůsobilý k řízení pro opakované hypoglykemie při DM1“).
Poznamenejte si, že pacient má ŘP nebo ZP (např. formou alertu či poznámky v chorobopisu). Pomůže vám to při běžných vyšetřeních myslet na dopad zdravotního stavu na tyto oprávnění. Pamatujte, že formulář posudku neobsahuje diagnózy – pokud pacient posudek někam donese, třetí strana nemá vědět podrobnosti o jeho zdraví. O to důležitější je, abyste vy jako lékař měli u sebe veškeré podklady v dokumentaci, pro případ konzultace či kontroly.
Máte-li podezření, že pacientův zdravotní stav už neodpovídá bezpečnému řízení či držení zbraně (např. zhoršující se demence, přibývající záchvaty, vážná porucha zraku, neléčená psychóza), nezůstávejte pasivní. Není nutné čekat až do příští plánované periodické prohlídky. Objednejte pacienta dříve na mimořádnou prohlídku, případně iniciujte odborné vyšetření.
U zbraní můžete využít i toho, že zákon umožňuje jiné lékaře vtáhnout do procesu – nebojte se komunikovat se specialisty. Pokud vás například neurolog informuje, že váš pacient (řidič) začal mít epileptické záchvaty, jednejte rychle – zhodnoťte stav vzhledem k řízení (obvykle platí zákaz řízení po určitou dobu od záchvatu) a případně dočasně zakažte řízení, než dojde k úpravě léčby. Nečekejte, až „to praskne samo“ – v sázce může být lidský život.
Ne vždy musí být volba jen „nechat být, nebo sebrat průkaz“. Zákon i prováděcí předpisy umožňují udělit omezení či podmínky, které zajistí bezpečnost a přitom pacientovi ponechají možnost danou činnost vykonávat v omezené míře. U řidičů existuje systém harmonizovaných kódů – lékař může omezit, za jakých podmínek smí pacient řídit. Například: povinnost nosit brýle či naslouchadlo nebo používat automatickou převodovku místo manuálu. Tyto kódy se pak promítnou do řidičského průkazu a policie je při kontrolách hlídá.
Oznamovat pacientovi, že nesmí dál řídit auto nebo že má odevzdat zbraň, je citlivá záležitost. Přistupujte k tomu s empatií, ale i otevřeností a pevností. Několik tipů:
Posuzování zdravotní způsobilosti může být složité, a dilemata nejsou výjimečná. Neváhejte konzultovat nejasné případy s kolegy, specialisty nebo i s právním oddělením ČLK. Česká lékařská komora vydala metodické materiály (např. stručný návod pro lékaře k posuzování zdravotní způsobilosti k držení zbrojního průkazu a na webu ČLK je k dispozici i vzor oznámení pro splnění oznamovací povinnosti dle silničního zákona.
Sledujte aktualizace legislativy – v roce 2025 se například projednává změna, která by posunula povinné prohlídky řidičů z 65 na 70 let (účinnost možná od roku 2026). Takové změny mohou ovlivnit vaši praxi. Čím lépe budete znát pravidla, tím jistěji a klidněji je budete uplatňovat.
Posuzování zdravotní způsobilosti pro řidičské a zbrojní průkazy je náročná, ale nesmírně důležitá agenda praktického lékaře. Lékař se v ní ocitá v roli ochránce veřejné bezpečnosti – jeho podpis na posudku může doslova znamenat rozdíl mezi prevencí nehody a potenciální tragédií. Proto je nutné přistupovat k těmto posudkům svědomitě, nezlehčovat příznaky, nevyhovovat pacientovi jen ze soucitu, pokud by to mohlo ohrozit jeho či okolí.
Zároveň ale platí, že empatická komunikace a individuální přístup mohou pacientovi pomoci nové omezení přijmout. Jako lékaři máte odpovědnost i moc ovlivnit bezpečnost na silnicích a v naší komunitě – využijte ji moudře. Dodržováním popsaných povinností nejen splníte zákonné požadavky, ale přispějete k ochraně zdraví a života, což je posláním lékařské profese.