Co je SPV společnost a jaký je její účel?

30.10.2020

Setkáváte se se zkratkou SPV a zajímá Vás, co se pod těmito třemi písmeny skrývá? Pak jste tu správně - níže si uvedeme, co vůbec zkratka SPV znamená, jaký má vztah k obchodním společnostem a jaký je účel SPV.

Pod zkratkou SPV se skrývá anglický pojem Special Purpose Vehicle, tedy přeloženo do češtiny - prostředek zvláštního určení. Na první pohled se Vám tak nemusí příliš zdát, že by šlo o pojem, který je úzce spjatý s obchodními společnostmi – opak je však pravdou.

Jako SPV společnosti jsou tak označovány ty společnosti, které jsou zakládány za účelem provedení konkrétního projektu. Zakladatelem SPV společnosti je zpravidla jiná, „hlavní“ společnost, která v rámci určité obezřetnosti nechce nést zvýšené finanční riziko u projektů s vysokými náklady a vysokým rizikem. Tento specifický typ společností je hojně využíván také v zahraničí (viz např. What is a Special Purpose Vehicle? (SPV) nebo What is an SPV? ).

SPV společnost má vlastní organizační strukturu, prostřednictvím které je společnost vedena a řízena. Tato organizační struktura se odvíjí od právní formy obchodní společnosti, kterou si pro konkrétní SPV společnost zvolíte. 

Nejčastější právní formou, ve které jsou SPV společnosti zakládány, je forma společnosti s ručením omezeným. Tato forma je využívána zejména pro vcelku jednoduchý a finančně nijak výrazně nákladný postup založení. Jak společnost založit a jaké dokumenty je potřeba si připravit, se dozvíte v našem dalším článku zde.

SPV společnosti jsou nejčastěji využívány v rámci realizace developerských projektů, protože finanční riziko s projektem spojené nese SPV společnost samostatně. Tato společnost si také veškeré procesy s projektem spojené řídí sama, nezávisle na zakladatelské společnosti. Majetek zakladatelské společnosti tak není nijak ohrožen, a ani v případě, že projekt nedopadne dobře, nedotkne se to nijak finanční situace Vaší zakladatelské společnosti. Hlavními výhodami SPV společností je tak oddělení finančního rizika od zakladatelské společnosti a přímé, nezávislé řízení společnosti pro určitý projekt.

SPV společnost je tak praktickým nástrojem, pomocí kterého můžete samostatně řídit zejména velké, finančně náročné projekty, a to bez obav z finančního dopadu na zakladatelskou společnost.Pokud tedy uvažujete o realizaci většího projektu, ale bojíte se finančních rizik pro svoji společnost, mohlo by pro Vás být založení SPV společnosti vhodným řešením.

V případě, že váháte, zda je založení SPV společnosti vhodné pro Váš projekt, příp. pokud jste již pro založení SPV společnosti rozhodnuti, ale nevíte, jak na to, neváhejte se nám ozvat - naši odborníci Vám mohou pomoci posoudit, zda je Vámi zvolené řešení vhodné a se založením SPV společnosti Vám pomoci, nebo Vám případně pomohou najít jiné, vhodnější řešení.

Čtěte také:

Chcete zobrazit celý článek ZDARMA?

Když nám na sebe necháte kontakt, heslo Vám rádi zašleme. K celé databází mají přístup zdarma i naši klienti a je stejné jako heslo k naší veřejné Wi-Fi v zasedacích místnostech.

JUDr. Jakub Dohnal, Ph.D.

JUDr. Jakub Dohnal, Ph.D
advokát, partner

Zadejte prosím heslo


Chcete heslo zdarma?

Podělte se s námi prosím o: