Co přinese předsednictví v Radě EU běžnému Čechovi

16.6.2022

Evropě to asi neosladíme jako v roce 2009, zato máme před sebou opět řešení několika krizí: válka na Ukrajině, energetická krize (už podruhé) nebo zhoršující se ekonomická situace (také už podruhé). Co je vlastně úkolem Česka coby předsednické země a jak půlrok předsednictví ovlivní život běžných občanů a firem? 

Hlavní úkoly: stanovování témat a hledání kompromisů

Předsednická země nemá prosazovat své zájmy. Naopak, při jednání má hledat kompromisy (např. proti projednávanému návrhu hlasuje jen výjimečně). Proč je tedy předsednictví tak důležité?  

Předsednická země může stanovovat priority, témata, kterými se bude přednostně zabývat. Ano, je částečně limitovaná návrhy, které jsou již schvalovány. Má ale velkou možnost zviditelnit „svá“ témata, ovlivnit rychlost schvalování jednotlivých návrhů. A k tomu představit Česko jako perspektivní zemi. 

Uvidí nás celá Evropa: jako státníky i jako hostitele

Předsednictví není jenom o schůzkách v Bruselu (a Lucemburku). Neformální jednání, konference a schůzky budou také přímo v ČR. V Kongresovém centru proběhne 14 neformálních rad, připravuje se summit o obnově Ukrajiny, na který by měl zavítat i prezident Zelenskyj.   

Naše země tak bude pod drobnohledem stovek novinářů z celého světa. Máme jedinečnou příležitost představit naši zemi, kulturu a tradice, ale také úspěšné firmy nebo špičkové vědce. Politiky, kteří jsou schopni moderovat diskuzi na vrcholné evropské úrovni. 

Fotky zdarma z Prapor

zdroj: pixabay.com

 

Téma Ukrajina: nečekaná šance zazářit   

Ukrajina zamíchala Česku předsednickými kartami. Může být ale nečekanou příležitostí. Dobré jméno, a tím i lepší pozici pro další diplomatická jednání,  jsme si již vybudovali naším přístupem ke konfliktu a kvalitním zvládnutím přijímání uprchlíků, včetně humanitární pomoci a ubytování. 

Právě dobře fungující systém ubytování uprchlíků chce vláda zachovat v rámci Lex Ukrajina II, který nyní schvaluje český Parlament.  Zákon zpřísní vyplácení humanitárních dávek a zkrátí dobu státního pojištění.  Reaguje také na situaci běženců s dvojím občanstvím a vylučuje dočasnou ochranu u osob, které mají rovněž občanství EU. 

Témata českého předsednictví 

Jaká jsou tedy nyní hlavní témata předsednictví? Na stůl se dostaly (staro)nové problémy, např. migrační nebo energetická krize. Významnými tématy bude kybernetická bezpečnost nebo strategická bezpečnost evropské ekonomiky. Konkrétní projednávané legislativní návrhy však budou mít přímý vliv na každého z nás: ať je to akt o digitálních službách, návrh emisní normy euro 7, zjednodušování pravidel pro DPH nebo revize regulace kybernetické bezpečnosti. 

Návrhy na první pohled technicistní, ale potenciálně výbušné. Například schvalování nové emisní normy bude velmi citlivé, zejména v době, kdy Evropský parlament tlačí na konec prodeje aut se spalovacími motory do roku 2035. Česko má k emisním normám zdrženlivější postoj. Přestože současná vláda podporuje přechod k zelené ekonomice, je potřeba také zohlednit jeho dopady na automobilový průmysl, který můžeme označit za pilíř české ekonomiky. 

Předsednictví se tedy vyplatí sledovat. Češi budou moderovat témata, která přímo ovlivní životy každého z nás. 

 

Téma evropského předsednictví detailně monitorujeme. Řešíte ve svém byznysu problematiku zaměstnávání ukrajinských uprchlíků, či váš byznys sahá za hranice a chcete být s Arrows o krok dopředu?

Spojte se s námi přímo na telefonním čísle 245 007 740.

Chcete zobrazit celý článek ZDARMA?

Když nám na sebe necháte kontakt, heslo Vám rádi zašleme. K celé databází mají přístup zdarma i naši klienti a je stejné jako heslo k naší veřejné Wi-Fi v zasedacích místnostech.

JUDr. Jakub Dohnal, Ph.D.

JUDr. Jakub Dohnal, Ph.D
advokát, partner

Zadejte prosím heslo


Chcete heslo zdarma?

Podělte se s námi prosím o: