Experti z Arrows byli přizváni na ostře sledovanou debatu na půdě Poslanecké sněmovny k tématu Lex Ukrajina

25.4.2022

Tisková zpráva, Praha 25. 4. 2022

JUDr. Pavel Staňek, partner Arrows a aktivní poslanec za ODS inicioval čtvrteční panelovou debatu na půdě Poslanecké sněmovny na velmi aktuální téma, a to Strategická pomoc ukrajinským uprchlíkům v dlouhodobém horizontu. Debata se konala pod záštitou místopředsedy Poslanecké sněmovny ČR, pana Jana Skopečka. Diskuse expertů pojmenovala mnoho otazníků v rámci strategické pomoci jako je mezinárodní ochrana, Lex Ukrajina, integrace lidí z Ukrajiny v rámci ČR a také to, jaké kroky je potřeba ze strany Česka učinit po skončení války na Ukrajině. Rovněž byl představen nový projekt pomoci v této oblasti, a to UA Desk.

Úvod debaty zahájila Anastasia Dzhygola, právnička z Oděsy, slovy o nově vzniklém projektu v rámci strategické pomoci lidem z Ukrajiny: “S UA Desk projektem jsme společně s týmem Arrows začali kvůli obtížím, kterým uprchlíci při útěku do cizí země čelí. Projekt je určen Ukrajincům, kteří potřebují právní pomoc s dokumenty, včetně získání občanství a Ukrajincům, kteří chtějí podnikat v ČR.” Anastasia si uvědomuje těžkosti, které její krajani zažívají v dennodenním životě při útěku ze země a apelovala na přítomné: “Bohužel, Ukrajina má novou realitu, nové my. Musíme se přizpůsobit a začít znovu. Chceme se znovu cítit jako plnohodnotní lidé. Jsem si jistá, že UA Desk s vaší podporou k tomu pomůže.”

na fotografii uprostřed: Anastasia Dzhygola, právnička z ukrajinské Oděsy

 

K debatě zasedli vysocí političtí představitelé jako Ing. et Ing. Jan Skopeček, Ph.D. místopředseda Poslanecké sněmovny nebo Mgr. Renáta Zajíčková, poslankyně a starostka městské části Praha 5, dále špičky organizací jako Radek Jakubský, víceprezident Hospodářské komory České republiky nebo Ing. Patrik Reichl, MBA, generální ředitel CzechInvest. Debaty se také účastnili právní experti za společnost Arrows, a to partner společnosti Mgr. Vojtěch Sucharda a vedoucí advokát Mgr. Jakub Oliva, LL.M.

Experti pojmenovali aktuální témata pomoci lidem z Ukrajiny, kteráé je třeba strategicky řešit. Konkrétně se jedná o začleňování ukrajinských dětí do škol a školek či zřizování speciálních ukrajinských tříd či školských zařízení. Debata rovněž otevřela otázku dlouhodobé ochrany uprchlíků, jelikož přijatý soubor zákonů Lex Ukrajina poskytuje ochranu pouze dočasnou. Také je potřeba uvést, že Česká republika bude od 1. července 2022 předsedat Evropské unii a tyto strategické kroky v rámci Evropy budou částečně v její gesci.

Mgr. Karel Haas, poslanec a zastupitel města Pardubice podložil debatu také aktuálními daty: “Německo, během uprchlické krize v roce 2015 přijalo 1,6 % uprchlíků za rok jako podíl k celkovému počtu obyvatel. My jsme v ČR od začátku války momentálně na 3 % během měsíce. To znamená, že jsme v rámci měsíce zvládli dvojnásobnější vlnu než Německo za rok, a to něco znamená.”

Ukrajinci nemají být přítěží, musíme pro ně zajistit co nejlepší integraci tak, aby se mohli stát plnohodnotnými a rovnoprávnými spoluobčany," zakončil debatu JUDr. Pavel Staněk, partner Arrows Etl Global.

Političtí představitelé a zástupci organizací debatují v Poslanecké sněmovně na téma Strategická pomoc Ukrajině v dlouhodobém horizontu

 

Kontakt pro média:

Pavel Machajdík
PR Manager
M: +420 608 171 516
E: pavel@shrtcut.cz

Chcete zobrazit celý článek ZDARMA?

Když nám na sebe necháte kontakt, heslo Vám rádi zašleme. K celé databází mají přístup zdarma i naši klienti a je stejné jako heslo k naší veřejné Wi-Fi v zasedacích místnostech.

JUDr. Jakub Dohnal, Ph.D.

JUDr. Jakub Dohnal, Ph.D
advokát, partner

Zadejte prosím heslo


Chcete heslo zdarma?

Podělte se s námi prosím o: