Ignorujete ESG? Můžete přijít o peníze!

14.2.2023

Veřejný prostor je plný pojmů jako ESG, udržitelnost, Green Deal, společenská odpovědnost firem…Také v nich trochu tápete? Nevíte, co se na Vás vztahuje, co dělat musíte, co byste dělat měli a co se Vás netýká?

Není se co divit. Právních předpisů, které tuto oblast upravují, je mnoho. A další se připravují.

Ještě důležitější ale je, že ESG velmi silně ovlivňuje i ty subjekty, na které zatím žádné právní povinnosti nedopadají. A pokud budete ESG ignorovat, může to na Vás mít finanční dopady.

Co to je ESG?

ESG je zkratka pro oblasti a aspekty činnosti, které jsou hodnoceny při posuzování udržitelnosti a dopadů fungování soukromých i veřejných podniků.

Co jednotlivá písmenka znamenají?

  • Environmentální (Environmental) dopad hodnotí, jak se činnost organizace projevuje na životním prostředí.
  • Společenský (Social) dopad se zase týká toho, jaký vliv má daná organizace, její aktivita, činnost a produkty na společnost, zájmy dotčených osob (klientů, spotřebitelů, zaměstnanců), ochranu jejich práv, život a fungování do místních komunit atd.
  • G je pak zkratkou z pojmu Governance. Pod ním se skrývá hodnocení toho, jak je činnost organizace upravena dovnitř. Jakým způsobem organizace zajišťuje dodržování regulace, právních předpisů a etických hodnot a jak řídí a kontroluje svoji činnost.

Na koho se povinnost řídit ESG vztahuje přímo?

Regulace ESG se stále ještě rozvíjí. V tuto chvíli povinnost řešit ESG dopady a principy dopadá na dvě skupiny subjektů:

  • Velké podniky (přes 500 zaměstnanců), které jsou subjektem veřejného zájmu podle zákona o účetnictví. Například ten, který vydal akcie obchodovatelné na evropském regulovaném trhu, zdravotní pojišťovna, banka atd. Co musí velké podniky dělat? Zařadit do svého nefinančního výkaznictví právě měření ESG faktorů.
  • Některým finančním institucím, zejména bankám a investičním podnikům, je pak uloženo zahrnout ESG rizika či faktory do svého systému řízení a nabízení produktů.

V blízké budoucnosti se pak tyto okruhy přímo regulovaných subjektů budou rozšiřovat.

A na koho se ESG vztahuje nepřímo?

Nejste velkým podnikem podle zákona o účetnictví, zdravotní pojišťovnou, penzijním fondem ani bankou? I tak na Vás ESG bude mít dopad a musíte se touto oblastí zabývat. Dopadne na Vás nepřímo, ale může velmi významně ovlivnit financování Vašeho podniku.

Banky, investiční společnosti a pojišťovny totiž ESG faktory do svého podnikání začleňují. A to tak, že faktor životního prostředí, společenský dopad i aspekty řízení zohledňují při poskytování svých finančních produktů. Jinak řečeno, svých obchodních klientů a dodavatelů se ptají, jak oni sami řeší ESG. Jestli měří dopad své činnosti, mají k dispozici alespoň nějaká čísla, reporty, jestli hodnotí své subdodavatele, jak chrání práva zaměstnanců, životní prostředí atd.

Při řešení provozního financování, leasingu, úvěru nebo pojistky se Vás Vaše banka nebo pojišťovna může zeptat, pokud už se tak nestalo, na ESG hodnoty. A pozdní nebo neurčitá odpověď povede k pozdnímu financování, nebo financování za horších podmínek, jako je dražší úvěr nebo pojistka.

Je naopak banka či pojišťovna Vaším zákazníkem? Nebo dodáváte své zboží či služby větší obchodní společnosti, nebo podniku, který má mateřskou společnost v zahraničí? Takovíto klienti se Vás také brzy zeptají, jak řídíte svá ESG rizika, dopad svojí činnosti na životní prostředí, lidská práva či ochranu soukromí zaměstnanců. A budou od Vás chtít, abyste jim doložili, co v této oblasti děláte, jak svoji činnost měříte a jaké kroky jste naplánovali ke zlepšení.

Informace o tom, jaké má Vaše činnost dopady do jednotlivých ESG oblastí, jsou ale také nutnou součástí žádostí o dotace a veřejné podpory. Prakticky již ve všech oblastech a vypsaných výzvách je nutné dokumentovat a být připraven doložit při kontrole, jestli máte zmapované environmentální dopady své činnosti a máte plán na jejich snižování atd.

Jak na ESG rychle a efektivně?

V každé z ESG oblastí lze najít několik bodů, kde můžete začít. Rychle a efektivně zhodnotit a snížit negativní dopady svého podnikání. Získat plusové body, mít lepší pocit, pomoci ostatním. A pomoci i sami sobě, své organizaci.

Pár příkladů za všechny: 

Dopady do životního prostředí lze snížit omezením papírové komunikace. S klienty, zaměstnanci, dodavateli. Téměř všechny dokumenty, včetně právních, je dnes možné podepisovat elektronicky. Krom jiného je to i levnější, rychlejší a přehlednější. Tak proč s tím nezačít?

Společenská odpovědnost, ochrana lidských práv? I zde se nabízí více možností, třeba sledovat mzdové rozdíly mužů a žen a ty nedůvodné odstranit, dbát na ochranu práv zaměstnanců, být flexibilnější k částečným úvazkům, zapojit zaměstnance a klienty do přípravy nových procesů zahrnující zpracování jejich osobních údajů, podpořit místní komunity. V řadě sektorů existují dobrovolné etické kodexy, které shrnují postupy dobré praxe při výkonu určité činnosti a kterými se lze inspirovat.

V oblasti vnitřního řízení je pak možné, a i pro Vás efektivní, nastavit proces pro zajištění souladu činnosti podniku se všemi právními povinnostmi. Jinak řečeno, definovat a zavést přiměřený compliance proces. Zmapovat rizika porušení regulace, které při Vaší činnosti reálně hrozí a nastavit procesy a kontroly k tomu, abyste porušení právních předpisů předešli.

Pomůžeme Vám začít

Nevíte, jak se do ESG pustit? A Vaši klienti, mateřská společnost či pojišťovna už by opravdu něco chtěli?

Pomůžeme Vám. Společně identifikujeme oblasti, ve kterých můžete rychle dosáhnout viditelných úspěchů. Nastavíme proces, jak měřit a hodnotit nefinanční dopady vaší činnosti a jak tyto dopady zlepšovat.

A kromě jednotlivých faktorů Vám pomůžeme Vaši činnost i dokumentovat. Nastavit vnitřní odpovědnost za jednotlivé oblasti, školení pro zaměstnance i pravidla pro to, jak tuto činnost prokazatelně doložit, klientům, odběratelům, investorům, prostě všem, pro koho to může být důležité.

Problematiku regulace ESG vyřešíme na míru Vaší organizace - neváhejte se na naše odborníky obrátit. 

Chcete zobrazit celý článek ZDARMA?

Když nám na sebe necháte kontakt, heslo Vám rádi zašleme. K celé databází mají přístup zdarma i naši klienti a je stejné jako heslo k naší veřejné Wi-Fi v zasedacích místnostech.

JUDr. Jakub Dohnal, Ph.D.

JUDr. Jakub Dohnal, Ph.D
advokát, partner

Zadejte prosím heslo


Chcete heslo zdarma?

Podělte se s námi prosím o:

70+
zemí světa

60+
poradců

15+
let zkušeností na trhu