Řešíte stejný problém?
Kontaktujte nás
Kontaktujte nás
JUDr. Jakub Dohnal, Ph.D., LL.M.
advokát, řídící partner
Ať už máte problém z jakékoli oblasti práva, neváhejte se na mě obrátit. Rád se o Vašem případu dozvím více.
Konsignační sklad funguje jednoduše. Již jsme psali o smlouvě o dílo a s tím související nový občanský zákoník. Dnes budeme hovořit o smlouvě o konsignačním skladu. Jedná se o zvláštní, ne příliš běžný typ inominátní smlouvy, který si ilustrujme na praktickém příkladu.
Dejme tomu, že dodavatel A prodává automobilové díly. Odběratel B oproti tomu provozuje autodílnu. Konsignační sklad funguje tak, že Dodavatel A v prostorech odběratele B naskladní v jeho prostorech zboží. Odběratel pak (většinou vlastními zaměstnanci) odebírá zboží a na základě průběžné fakturace jej platí.
Co se týče doporučení, která se týkají konsignačních skladů, ty jsou v podstatě jednoduché. Smluvní strany by si měly řádně vymezit práva a povinnosti plynoucí ze vzájemné symbiózy primárně v následujících ohledech:
Z hlediska dodavatele:
Z hlediska odběratele:
- smluvní podmínění dostupnosti konkrétních položek při vyčerpání na konsignačním skladu (zejména rychloobrátkové zboží) - podmínky fakturování a placení ztraceného zboží a otázky pojištění uskladněného zboží - oboustranné vyčlenění osob, které jsou oprávněny zboží vydávat a odebírat - podmínky vyřizování reklamací - sjednání případných slev za podmínky odběru určitého typu zboží ve větším množství
Nutno ovšem pamatovat i na další instituty, které přináší nový občanský zákoník (noz) v této oblasti. Jako například na nový systém objednávek. O tom si přečtěte zde.
Když nám na sebe necháte kontakt, heslo Vám rádi zašleme. K celé databází mají přístup zdarma i naši klienti a je stejné jako heslo k naší veřejné Wi-Fi v zasedacích místnostech.
JUDr. Jakub Dohnal, Ph.D
advokát, partner
Podělte se s námi prosím o: