Mgr. Jáchym Petřík: Revoluce v oblasti kryptoměn

8.10.2019

Advokátní kancelář ARROWS se specializuje i na kryptoměny. Dne 3. 10. 2019 došlo k zásadnímu okamžiku ve světě kryptoměn, a to když byl v Lichtenštejnsku schválen tzv. "Lichteinstein Blockchain Act". Tento zákon vejde v účinnost v lednu 2020 a přinese velké změny, jelikož se dle mnohých jedná pravděpodobně o celosvětově nejlepší zákon upravující tuto problematiku. Odborníkem na kryptoměny je v ARROWS Mgr. Jáchym Petřík, který ve svém článku shrnul změny a novinky, které přináší tento nově schválený zákon.

Revoluční novinkou, kterou zákon o blockchainu přináší, je legální definice pojmu "token". Zákon ho definuje jako nehmotný nosič, který umožňuje, aby do něj byla vtělena jakákoliv práva (tj. i vlastnická), a aby s nimi následně bylo obchodováno na burze kryptoměn.  

Tento právní předpis konkrétně upravuje také vlastnictví, převod a bezpečné skladování digitálních aktiv (tokenů), zákonné požadavky pro možnost ukládání tokenů, několik úrovní licencování pro podnikatelské subjekty působící v "tokenové ekonomice"a v neposlední řadě STO's (Security Tokens Offering), ICO's (Initial Coin Offering) nebo TGE's (Token Generation Event).

Primárním cílem lichtenštejnské vlády je, prostřednictvím tohoto zákona, stanovit jasný právní základ pro technologie blockchainu. Tím tak subjektům pohybujícím se na tomto poli poskytnout větší právní jistotu a zvýšit důvěru zákazníků či uživatelů vstupujících do právních vztahů s podnikateli působícími ve světě kryptoměn. 

Všechny tyto změny směřují ke snaze Lichtenštejnska, stát se světovým centrem pro nové inovativní technologie na poli kryptoměn prostřednictvím vytvoření dobrých rámcových podmínek pro blockchainové společnosti a tokenovou ekonomiku.

Bude zajímavé sledovat, zda budou Lichtenštejnsko následovat další státy.

 

Čtěte dále: