Minimální mzda a třísměnný provoz 2021

10.12.2020

Minimální mzda opět poskočí

Tak jako i v minulém roce přinese 1. leden 2021 nárůst minimální i zaručené mzdy. Nejnižší možná odměna za práci by měla vzrůst na 15.200,- Kč měsíčně, nebo také na 90,50 Kč za hodinu práce (v hrubé výši).

Tato sazba však platí pouze pro profese, které jsou ve smyslu nařízení vlády č. 567/2006 Sb. zařazeny do první skupiny. Ostatní práce, které jsou složitější, namáhavější a přináší také vyšší odpovědnost, mají minimální sazbu nastavenu podstatně výše.

Pozor na směnný provoz

V praxi se pak často zapomíná na to, že tyto sazby platí pouze pro standardní 40 hodinovou týdenní pracovní dobu. Výše citované nařízení totiž jasně říká, že: "Při jiné délce stanovené týdenní pracovní doby než 40 hodin se hodinové sazby minimální mzdy a nejnižší úrovně zaručené mzdy úměrně zkrácení týdenní pracovní doby zvyšují.". Co to ale vlastně znamená pro praxi?

Pokud se podíváme na běžné dělnické profese ve výrobě, pak tyto nařízení vlády zařazuje nejčastěji do 3. skupiny prací. Každý takový dělník by tak měl mít nejméně 110,30 Kč na hodinu. Je to ale opravdu vždy tak?

Téměř každý výrobní závod pracuje ve vícesměnném režimu. Ať už se bude jednat o dvě nebo tři směny, je nutné hodinové minimální a zaručené mzdy přepočítat!

Pokud je ve třetí skupině hodinová mzda 110,30 Kč, tak to platí pouze pro 40 hodin týdně. Pro stanovenou týdenní pracovní dobu 37,5 hodiny týdně, bude tato hodinová sazba vyšší.

Vzorce pro výpočet

Jednoduchý vzoreček pro výpočet je pak tento:

Dvousměnný režim práce

( 40 / 38,75 ) * Hodinová zaručená mzda

Třísměnný režim práce

( 40 / 37,50 ) * Hodinová zaručená mzda

Pro dělníka, který pracuje ve výrobě na tři směny a je ve třetí skupině (viz výše) je pak výpočet takto:

( 40 / 37,5 ) * 110,30 = 117,65 Kč/hod.

Pozor na pokuty

Dle § 112 odst. 3 zákoníku práce platí, že pokud mzda zaměstnance nedosáhne příslušné úrovně zaručené mzdy, je zaměstnavatel povinen poskytnout zaměstnanci doplatek. Pokud tak neučiní, vystavuje se riziku citelné pokuty ze strany orgánů inspekce práce.

Současně platí, že pokuty na úseku porušení pravidel pro odměňování zaměstnanců, kam spadá také výše uvedená problematika, sahají až k milionům korun (maximální možná výše je zde 2.000.000,- Kč).

Čtěte také:

Chcete zobrazit celý článek ZDARMA?

Když nám na sebe necháte kontakt, heslo Vám rádi zašleme. K celé databází mají přístup zdarma i naši klienti a je stejné jako heslo k naší veřejné Wi-Fi v zasedacích místnostech.

JUDr. Jakub Dohnal, Ph.D.

JUDr. Jakub Dohnal, Ph.D
advokát, partner

Zadejte prosím heslo


Chcete heslo zdarma?

Podělte se s námi prosím o:

70+
zemí světa

60+
poradců

15+
let zkušeností na trhu