Řešíte stejný problém?
Kontaktujte nás
Kontaktujte nás
Mgr. Karel Huneš
advokát
Ať už máte problém z jakékoli oblasti práva, neváhejte se na mě obrátit. Rád se o Vašem případu dozvím více.
Koupě kulturní památky skýtá hned několik rizik, která mohou být pro nového vlastníka velice nepříjemná.
Zákon o státní památkové péči stanoví prodávajícímu kulturní památky, jde-li o movitou kulturní památku nebo jde-li o národní kulturní památku (lhostejno, zda jde o movitou nebo nemovitou věc) povinnost tuto památku nejprve nabídnout ke koupi státu prostřednictvím Ministerstva kultury. Na první pohled se může zdát, že tato povinnost zasahuje pouze do sféry prodávajícího, opak je však pravdou a následky porušení této povinnosti mohou dopadnout i na kupujícího.
Pokud se vlastník kulturní památky rozhodne k jejímu prodeji, musí nejprve splnit nabídkovou povinnost vůči státu, jinak se vystavuje riziku, že stát uplatní své právo a dovolá se neplatnosti převodu. Tato povinnost se vlastníka netýká, jestliže se má zamýšlený převod uskutečnit mezi osobami blízkými.
Porušení výše popsané povinnosti vlastníka kulturní památky má negativní dopady především na nabyvatele. Zákon totiž umožňuje Ministerstvu kultury se ve lhůtě tří let od uskutečnění převodu dovolat relativní neplatnosti smlouvy o převodu kulturní památky, a pokud tak učiní, stává se smlouva od počátku neplatnou. Po uplynutí tříleté lhůty právo dovolat se neplatnosti převodu zaniká a nabyvateli již žádná rizika nehrozí.
Vzhledem k tomu, že jsou kulturní památky evidované v příslušných seznamech, lze jednoznačně doporučit, aby si před uskutečněním převodu každý ověřil, zda se předmět převodu nenachází v některém z těchto seznamů a zda prodávající učinil nabídku státu.
Na článku spolupracovala Anna Pokorná.
Když nám na sebe necháte kontakt, heslo Vám rádi zašleme. K celé databází mají přístup zdarma i naši klienti a je stejné jako heslo k naší veřejné Wi-Fi v zasedacích místnostech.
JUDr. Jakub Dohnal, Ph.D
advokát, partner
Podělte se s námi prosím o: