Nařízení o digitálních službách - část první (jaké jsou jeho cíle a na koho dopadá)

26.2.2024

V době, kdy digitální ekosystém prochází neustálým vývojem a inovacemi, přichází Evropská unie s novým regulačním rámcem, zvaným Digital Service Act, neboli Nařízení o digitálních službách (dále jen „DSA“).


DSA představuje revoluční krok Evropské unie k regulaci online prostředí, jehož cílem je zajištění bezpečnějšího a transparentnějšího digitálního prostoru pro všechny uživatele. Toto nařízení je zaměřeno na online zprostředkovatele a platformy, včetně tržišť, sociálních sítí, platforem pro sdílení obsahu, obchodů s aplikacemi a online cestovních a ubytovacích služeb, a klade důraz na prevenci nelegálních a škodlivých aktivit online a šíření dezinformací. 

Doposud se pravidla stanovená v DSA uplatňovala pouze na vybrané platformy s více než 45 miliony uživatelů v EU. Od 17. února 2024 se však tyto pravidla vztahují na všechny platformy poskytující své služby na jednotném trhu EU. 

Na koho DSA dopadá? 

DSA kategorizuje poskytovatele digitálních služeb do několika skupin podle typu služby, kterou nabízejí, a rozsahu jejich působení: 

  1. poskytovatelé zprostředkovatelských služeb – subjekty, které zprostředkovávají přenos informací, dočasně ukládají data nebo umožňují uživatelům ukládat informace na vyžádání; 
  2. online platformy – subjekty v rámci užší kategorie zprostředkovatelů, zahrnující platformy, které na vyžádání uživatele hostují a veřejně zpřístupňují informace;  
  3. velmi velké online platformy (VLOP) a velmi velké online vyhledávače (VLOSE) – speciální podkategorie zahrnující platformy s více než 45 miliony aktivních uživatelů v EU; tyto platformy jsou vystaveny přísnějším regulacím a dohledu v rámci DSA kvůli svému rozsáhlému dopadu a vlivu na digitální trh a společnost.

V tomto článku a v článku navazujícím, se budeme věnovat poskytovatelům zprostředkovatelských služeb. Mezi tyto řadíme například poskytovatele internetového připojení, cloudových a webhostingových služeb, poskytovatele aplikací typu SaaS (Software as a Service), registrátory domén, online tržiště, obchody s aplikacemi, sociální sítě, platformy pro sdílení obsahu atd. 

Co to pro Vás znamená? 

Pokud máte za to, že jste řazeni mezi poskytovatele zprostředkovatelských služeb, je nezbytné, abyste se seznámili s povinnostmi, které DSA přináší. To zahrnuje nejen úpravu vašich obchodních podmínek a zavedení transparentních pravidel pro moderování obsahu, ale také zajištění, že vaše služby jsou v souladu s požadavky na ochranu uživatelů a boj proti nelegálnímu obsahu. 

V navazujícím článku si řekneme, jaká konkrétní práva a povinnosti pro Vás, jako pro poskytovatele zprostředkovatelských služeb, z DSA vyplývají. 

Jste na tyto změny, které nařízení o digitálních službách přináší, připraveni? Máte aktualizované obchodní podmínky tak, aby vyhovovaly novým pravidlům? V případě potřeby nás neváhejte kontaktovat a my Vám pomůžeme uvést vše do souladu.

Na článku spolupracoval Nathanael Schwarz.

Chcete zobrazit celý článek ZDARMA?

Když nám na sebe necháte kontakt, heslo Vám rádi zašleme. K celé databází mají přístup zdarma i naši klienti a je stejné jako heslo k naší veřejné Wi-Fi v zasedacích místnostech.

JUDr. Jakub Dohnal, Ph.D.

JUDr. Jakub Dohnal, Ph.D
advokát, partner

Zadejte prosím heslo


Chcete heslo zdarma?

Podělte se s námi prosím o:

70+
zemí světa

60+
poradců

15+
let zkušeností na trhu