Nová pravidla pro doručování platebních rozkazů: Jak ovlivní věřitele i dlužníky?

19.9.2024

Od 1. července 2024 došlo k zásadním změnám v procesu doručování platebních rozkazů, které se významně dotkly jak věřitelů, tak dlužníků. Tyto změny byly součástí novely občanského soudního řádu a jejich cílem je zejména zefektivnit a urychlit proces vymáhání pohledávek.

Dvojí způsob doručování platebních rozkazů

Jednou z hlavních změn je zavedení dvou režimů doručování platebních rozkazů v závislosti na tom, zdali má adresát zřízenu datovou schránku či nikoliv.

Pokud je platební rozkaz zaslán do datové schránky dlužníka, bude využita tzv. fikce doručení. To znamená, že pokud si dlužník platební rozkaz ve své datové schránce neotevře do deseti dnů od jeho doručení, bude se považovat za doručený bez ohledu na to, zda si dlužník zprávu s platebním rozkazem skutečně přečetl či nikoliv.

V případech, kdy platební rozkaz nebude doručován prostřednictvím datové schránky, zůstává dosavadní úprava beze změn. To znamená, že pokud si adresát zásilku nedoručovanou do datové schránky nevyzvedne, platební rozkaz nebude považován za doručený a soud jej zruší. Pokud dlužník zůstane nadále pasivní, může takových případech dojít k rozhodnutí formou rozsudku pro uznání či např. rozsudkem pro zmeškání (koná-li se jednání).

Výhody pro věřitele: Rychlejší cesta k vymáhání pohledávek

Pro věřitele představují nové pravidla značné zjednodušení vymáhání pohledávek, zejména pokud je dlužník neaktivní a nekomunikuje, ačkoliv má aktivní datovou schránku. Dříve bylo nutné, aby soud i v případech, kdy má dlužník aktivní datovou schránku, dlužníka vyzval kvalifikovanou výzvou, aby se ve věci písemně vyjádřil a pro případ, že uplatňovaný nárok neuzná, rozvedl svou obranu a připojil důkazy, a v situaci, kdy dlužník zůstane i po výzvě pasivní, následně vydal rozsudek pro uznání. Nyní však bude postačovat, aby soud doručil platební rozkaz do datové schránky, a pokud dlužník nereaguje do deseti dnů, bude se platební rozkaz považovat za doručený, i když dlužník datovou schránku reálně neotevře. Dlužníkovi v takovém začne běžet lhůta k podání opravného prostředku (odporu), která může uplynout, aniž by měl dlužník o doručení platebního rozkazu vůbec vědomost. Věřitel pak bude moci zahájit exekuci, neboť bude mít k dispozici pravomocný a vykonatelný platební rozkaz.

Nová úprava tedy výrazně zkrátí dobu, za kterou bude věřitel schopen dosáhnout vydání pravomocného a vykonatelného platebního rozkazu. Tato změna tak umožní věřitelům rychleji získat exekuční titul, a přejít tak k exekučnímu vymáhání svých pohledávek.

Rizika pro dlužníky: Ignorování datové schránky může mít následky

Pro dlužníky tato změna představuje určité riziko, zejména pro ty, kteří mají datovou schránku, ale aktivně ji nevyužívají. Pokud dlužník nebude pravidelně kontrolovat svou datovou schránku, může se stát, že mu bude doručen platební rozkaz, aniž by o tom věděl, a po deseti dnech bude tento rozkaz považován za doručený. Zároveň může dojít k uplynutí lhůty pro podání opravného prostředku (odporu). Dlužník se tak snadno může dostat do situace, kdy se o soudním řízení dozví až ve chvíli, kdy bude proti němu zahájeno exekuční řízení.

Je tedy důležité, aby každý, kdo má povinně zřízenou datovou schránku, pravidelně kontroloval její obsah. Lze doporučit si nastavit notifikace na příchozí zprávy, aby se předešlo situaci, kdy takto důležité zprávy zůstanou bez povšimnutí. Zvláště dlužníci by si měli být vědomi toho, že nečinnost nebo ignorování zpráv může vést k nepříjemným právním důsledkům.

Závěr

Změny v doručování platebních rozkazů, které přináší novela občanského soudního řádu, mají za cíl zefektivnit procesy na straně soudů i věřitelů. Pro dlužníky však znamenají nutnost větší pozornosti a odpovědnosti při kontrole datové schránky. Je proto důležité této nově úpravě věnovat pozornost a přizpůsobit se jí, aby u dlužníků nedocházelo k nežádoucím překvapením či právním komplikacím.

Chcete zobrazit celý článek ZDARMA?

Když nám na sebe necháte kontakt, heslo Vám rádi zašleme. K celé databází mají přístup zdarma i naši klienti a je stejné jako heslo k naší veřejné Wi-Fi v zasedacích místnostech.

JUDr. Jakub Dohnal, Ph.D.

JUDr. Jakub Dohnal, Ph.D
advokát, partner

Zadejte prosím heslo


Chcete heslo zdarma?

Podělte se s námi prosím o:

70+
zemí světa

60+
poradců

15+
let zkušeností na trhu