Ošetřovné pro zaměstnance i OSVČ 2020

21.4.2020

Aktualizace k 21. 4. 2020

Na návrh Ministerstva práce a sociálních věcí by se měla výše ošetřovného zvýšit z aktuálních 60 % denního vyměřovacího základu na 80 % denního vyměřovacího základu. Změnu již schválila Poslanecká sněmovna a nyní ji musí schválit Senát a podepsat prezident republiky. 

Co to pro rodiny s dětmi znamená?

Aktuální výše ošetřovného pokryla zhruba 70% čisté mzdy zaměstnance pobírajícího dávku ošetřovného. Navýšením ošetřovného by došlo k pokrytí zhruba 90% čisté mzdy. K navýšení ošetřovného by mělo dojít zpětně od 1. dubna. Vládní návrh MPSV počítá s tím, že ošetřovné se bude rodinám vyplácet do letních prázdnin, tedy do 30. června. Zaměstnanci pobírající hrubou mzdu ve výši 25.000,- Kč by si tak při výplatě ošetřovného přišli na částku 17.760,- Kč. 

Ošetřovné pro zaměstnance konající práci na DPP a DPČ

Zpětně od vyhlášení nouzového stavu, tj. od 11. 3. 2020 by měli dosáhnout na ošetřovné i zaměstnanci, kteří pracují na DPP nebo DPČ, a to ve stejné výši jako zaměstnanci. Podmínkou pro vznik nároku na ošetřovné u dohodářů je účast na nemocenském pojištění. 

Sněmovní tisk je dostupný zde.Online právník nonstop

V tomto článku naleznete praktické informace o čerpání ošetřovného v době platnosti mimořádných opatření přijatých v souvislosti s COVID-19. Článek se zaměřuje jak na obecné podmínky pro vznik nároku na ošetřovné, tak na specifika ošetřovného poskytovaného zaměstnancům a ošetřovného poskytovaného osobám samostatně výdělečně činným. Článek obsahuje i odkazy, praktické rady a tipy pro uplatnění nároku na tento příspěvek.

Podmínky pro vznik nároku na ošetřovné

  • ošetřovné se zaměstnancům i OSVČ poskytuje na celou dobu platnosti mimořádného opatření o uzavření školních a dětských zařízení a některých sociálních služeb pro hendikepované,
  • ošetřovné se bude vyplácet i v případě, že o uzavření zařízení z důvodu epidemie rozhodl sám zřizovatel,
  • ošetřovné náleží rodičům s dětmi do 13 let. Pokud dítě dosáhne 13. narozenin v průběhu péče, neztrácíte nárok na ošetřovné. Věková hranice dítěte je důležitá v den, kdy žádáte o ošetřovné,
  • pokud se rodiče starají o hendikepované dítě (alespoň v I. stupni závislosti), neplatí žádná věková hranice,
  • zaměstnanci uplatňují nárok na ošetřovné prostřednictvím tiskopisu ČSSZ a v případě živnostníků se o příspěvek poskytovaný ve formě dotace žádá u Ministerstva průmyslu a obchodu,
  • nárok na ošetřovné nemají osoby, které vykonávají práci mimo pracovní poměr (DPP či DPČ),
  • novinkou rovněž je, že dvě pečující osoby se nyní můžou o péči střídat v péči o dítě dle potřeby vícekrát a neomezeně. Znamená to, že např. oba rodiče se můžou střídat v tom, kdo bude chodit do práce a kdo zůstane doma s dětmi nebo hendikepovaným,
  • bude-li o dítě pečovat někdo jiný než jeho rodič (např. babička), je podmínkou nároku, že s dítětem žije ve společné domácnosti.

Za jaké období bude ošetřovné vypláceno?

Ošetřovné bude poskytováno po celou dobu trvání mimořádných opatření (a to i zpětně) a bude vypláceno za uplynulý kalendářní měsíc. Ošetřovné se bude i nadále vyplácet za každý kalendářní den ošetřování (stejně jako např. nemocenské), tedy i za víkendy.

Poté, co mimořádná situace pomine, vrátí se podmínky pro poskytování ošetřovného zpět k původním pravidlům. Dávku ošetřovného zaměstnancům vyplácí ČSSZ zpětně, a to nejpozději do 1 měsíce následujícího po dni, v němž jí byly doručeny řádně vyplněné podklady. Příspěvek na ošetřovné určené OSVČ bude rovněž vyplácen zpětně a zaslán na bankovní účet OSVČ uvedený v žádosti.

ZAMĚSTNANCI - Jaká je výše ošetřovného?

Základem pro výpočet ošetřovného je průměrný denní příjem za rozhodné období (zpravidla za 12 kalendářních měsíců před měsícem, ve kterém vznikla potřeba péče). Ten se dále podle zákona o nemocenském pojištění upravuje pomocí tří redukčních hranic, tím se získá tzv. redukovaný denní vyměřovací základ. Ošetřovné se vyplácí za kalendářní dny (od prvního dne) a činí 60 % redukovaného denního vyměřovacího základu. Pokud zaměstnanec pobírá například hrubou mzdu 25.000,- Kč bude mu poskytnuto ošetřovné v částce 13.500,- Kč. Ministerstvo práce a sociálních věcí zveřejnilo na svém webu následující grafickou kalkulačku pro výpočet ošetřovného v době koronaviru. Prostřednictvím kalkulačky zveřejněné ve formátu excel. si po zadání Vašich příjmů můžete sami spočítat přesnou výši částky ošetřovného.

ZAMĚSTNANCI - Jak o čerpání dávky ošetřovného požádat?

Zaměstnanec o výplatu ošetřovného žádá tiskopisem označeným jako „Žádost o ošetřovné při péči o dítě z důvodu uzavření školského/dětského zařízení (školy)“, který mu vydá ve dvou vyhotoveních výchovné zařízení (škola), které dítě navštěvuje.

Část A. tiskopisu vyplňuje školské/dětské zařízení, část B. tiskopisu vyplňuje rodič a část C. tiskopisu vyplňuje zaměstnavatel. Doporučený postup pro podání žádosti, včetně detailního návodu a tiskopisů naleznete na stránkách České správy sociálního zabezpečení.

OSVČ - Jaká je výše ošetřovného?

Podpora je poskytována formou dotace, kterou vyplácí Ministerstvo průmyslu a obchodu. Příspěvek činí 424,- Kč na den (tj. necelých 14.000,- Kč za měsíc). O dotaci se žádá za kalendářní měsíc březen 2020, počínaje 12. 3. 2020. O dotaci je nutné požádat opakovaně za každý kalendářní měsíc. Dle aktuálních pravidel zveřejněných Ministerstvem průmyslu a obchodu není nárok na vznik ošetřovného u OSVČ podmíněn tím, zda byl podnikatel předtím dobrovolným plátcem nemocenského pojištění.

OSVČ - Jak o čerpání dávky ošetřovného požádat?

Žadatel vyplní v českém jazyce žádost o poskytnutí podpory v Programu podpory malých podniků postižených celosvětovým šířením onemocnění COVID-19 způsobeného virem SARS-CoV-19 – „OŠETŘOVNÉ“ PRO OSVČ zveřejněný na internetových stránkách Ministerstva průmyslu a obchodu včetně požadovaných příloh.

Žadatelé v rámci žádosti rovněž podepisují čestné prohlášení o tom, že splňují podmínky programu pro poskytnutí této dotace formou ošetřovného pro OSVČ. Jednou z těchto podmínek je např. skutečnost, že

  • OSVČ nemá nárok na ošetřovné ze systému nemocenského pojištění, ani na peněžitou pomoc v mateřství a nečerpá rodičovský příspěvek,
  • OSVČ splňuje definici malého a středního podniku uvedenou v Příloze č. 1 Nařízení Komise (ES) č. 800/2008, kterým se v souladu s články 87 a 88 Smlouvy o ES prohlašují určité kategorie podpory za slučitelné se společným trhem. Splnění podmínky si můžete ověřit zde.

Online právník nonstop

ZAMĚSTNANCI – ošetřovné a ochrana před podáním výpovědi

Po dobu čerpání ošetřovného je zaměstnanec chráněn před možným podáním výpovědi zaměstnavatelem. Podle ustanovení § 53 odst. 1 písm. f) zákoníku práce se zakazuje dát zaměstnanci výpověď „v době, kdy poskytuje dlouhodobou péči se souhlasem zaměstnavatele, v době, kdy ošetřuje dítě mladší než 10 let nebo jiného člena domácnosti v případech podle zákona o nemocenském pojištění, a v době, kdy pečuje o dítě mladší než 10 let z důvodů stanovených zákonem o nemocenském pojištění.“ V aktuálním pojetí ošetřovného, kdy ošetřovné náleží i rodičům s dětmi do 13 let vyvstává otázka, zde jsou i tito zaměstnanci pobírající ošetřovné na dítě starší 10 let v tzv. ochranné době před podáním výpovědi ze strany zaměstnavatele.

Ačkoli zákoník práce s touto variantou ochranné doby nepočítá a dle doslovného znění § 53 odst. 1 písm. f) jsou chráněni jen rodiče pečující o dítě do 10 let, domníváme se, že toto ustanovení o zákazu výpovědi se bude vztahovat i na zaměstnance pečující o děti ve věku od 10 do 13 let. Smyslem a účelem ustanovení o ochranné době, v níž nelze zaměstnance propustit, je chránit zaměstnance před výpovědí v životních situacích, kdy by nebylo morální zaměstnance propustit (např. nemoc, těhotenství, služba v armádě apod.). Péče o děti do 13 let v době mimořádných opatření souvisejících s výskytem nákazy COVID-19 tak dle našeho názoru spadá do životních situací, ve kterých je zaměstnance nutné chránit před výpovědí. Oporu pro toto tvrzení shledáváme i v § 1a odst. 2 zákoníku práce, kdy jednou ze základních zásad pracovněprávních vztahů je právě zvláštní ochrana zaměstnance a rovné zacházení s nimi. Taková výpověď by mohla být posouzena i jako neplatné právní jednání pro rozpor s veřejným pořádkem či dobrými mravy.

Vezměte prosím na vědomí, že veškeré zde uvedené informace jsou platné ke dni jejich zveřejnění a mohou se tak v čase měnit a vyvíjet. Aktuální situace je naprosto bezprecedentní a nelze se tak opřít o jakékoliv odborné publikace či judikaturu. Informace zde obsažené tak poskytují jeden z možných výkladů právních předpisů, který může, ale nemusí být státními orgány reflektován. Konkrétní právní rady lze poskytnout pouze na základě cílené právní konzultace (také online) po zohlednění individuální situace klienta.

Všechny aktualizované informace spojené s koronavirem a krizovými opatřeními naleznete ZDE.

Chcete zobrazit celý článek ZDARMA?

Když nám na sebe necháte kontakt, heslo Vám rádi zašleme. K celé databází mají přístup zdarma i naši klienti a je stejné jako heslo k naší veřejné Wi-Fi v zasedacích místnostech.

JUDr. Jakub Dohnal, Ph.D.

JUDr. Jakub Dohnal, Ph.D
advokát, partner

Zadejte prosím heslo


Chcete heslo zdarma?

Podělte se s námi prosím o:

70+
zemí světa

60+
poradců

15+
let zkušeností na trhu