Porušili jste zákaz konkurence z pozice jednatele či společníka v s.r.o.?

23.3.2023

Pokud jste členem statutárního orgánu ve společnosti s ručením omezeným (dále jen „SRO“) popř. jejím společníkem, můžete se svým jednáním dopustit porušení zákazu konkurence upraveným v ustanovení § 199 Zákona č. 90/2012 Sb. Zákon o obchodních společnostech a družstvech (dále jen „ZOK“). Právě ustanovení § 199 ZOK prošlo novelou účinnou od 1. 1. 2021, která přinesla hned několik podstatných změn.   

Zásadní změny zákazu konkurence po novele ZOK

Zásadní změnou oproti předchozí právní úpravě ZOK, je možnost zákazu konkurence:

(i) úplně vyloučit, tj. že jednatel může souběžně podnikat i v úplně stejném oboru, komoditách a žádný souhlas společníků k tomuto nepotřebuje,

(ii) rozšířit a

(iii) zúžit.

Pokud by však mělo dojít k rozšíření zákazu konkurence pouze vůči společníkům, pak by tito společníci museli s takovým rozšířením zákazu konkurence vyslovit souhlas. ZOK nikterak nespecifikuje formu souhlasu se zákazem konkurence, avšak vždy je vhodnější takové právní jednání činit v písemné formě s ohledem na případné budoucí dokazování. Je však nutné dodat, že ani úplným vyloučením zákazu konkurence není dotčena povinnost jednat s péčí řádného hospodáře či dodržovat obecná pravidla o střetu zájmů.

Další zásadní změnou je, že v novelizovaném znění ustanovení § 199 ZOK, zákonodárce vypustil jednoměsíční lhůtu, v níž mohli společníci, vyjádřit svůj nesouhlas s oznámeným konkurenčním jednáním.

Zakotvit vyloučení, rozšíření či zúžení zákazu konkurence je možné již při založení společnosti, kdy se tato úprava promítne do společenské smlouvy (popř. u SRO s jedním společníkem do zakladatelské listiny) popř. tak lze provést i u již existujících SRO. Veškeré tyto změny ve společenské smlouvě jsou prováděny ve formě notářského zápisu. Pokud u stávajících SRO nedojde ke změně společenské smlouvy, bude platit nová právní úpravu ZOK a jednatel bude povinen dodržovat v zákonně vyjmenované konkurenční jednání.

Nově však již nelze zákaz konkurence zrušit s pouhým souhlasem všech společníků v SRO, resp. nevyjádřením nesouhlasu jako tomu bylo v dřívější právní úpravě do 31. 12. 2020.

Zakázaná jednání

Ve vztahu k zákazu konkurence může být společenskou smlouvu taktéž stanoveno, že rozhodování o rozsahu a obsahu zákazu konkurence, bude svěřeno do působnosti valné hromady, nebo že výkon zakázané činnosti ze strany jednatele bude podmíněn souhlasem společníků či jiného orgánu společnosti.

Co se týče konkrétních zákazů uvedených v ustanovení § 199 ZOK, pak obecně platí, že:

a) nesmí podnikat v předmětu činnosti nebo podnikání společnosti, a to ani ve prospěch jiných osob, ani zprostředkovávat obchody společnosti pro jiného;

Ve vztahu k výše uvedenému je vždy nutné posuzovat faktickou podnikatelskou činnost. Pokud tedy budou dvě konkurenční společnosti, resp. jejich jednatelé budou vyvíjet podnikatelskou činnost, která bude např. spočívat ve velkoobchodu zemědělských produktů, avšak jedna společnost se bude zabývat prodejem obilí a druhá prodejem cukrové řepy, pak se v tomto případě nejedná o porušení zákazu konkurence.     

b) být členem statuárního orgánu jiné právnické osoby s obdobným předmětem činnosti nebo podnikání nebo osobou v obdobném postavení, ledaže se jedná o koncern;

Jednatel či společník tak může být členem statutárním orgánem nebo členem statutárního orgánu či osobou v obdobném postavení jiného koncernového podniku téhož koncernu přesto, že má stejný nebo podobný předmět podnikání (činnosti).

c) účastnit se na podnikání jiné obchodní korporace jako společník s neomezeným ručením nebo jako ovládající osoba jiné osoby se stejným nebo obdobným předmětem činnosti nebo podnikání.

A na závěr dotčené ustanovení vylučuje, aby byl jednatel společníkem veřejné obchodní společnosti nebo komplementářem komanditní společnosti.

Rozšíření zákazu konkurence

Byť zákon o obchodních korporacích po novele již  explicitně neupravuje možnost rozšířit zákaz konkurence i vůči společníkům, máme za to, že se souhlasem společníků, tento zákaz platí nadále. Analogicky lze vycházet z toho, že při změně společenské smlouvy zasahující do práv společníků je vždy potřeba souhlasu společníků, kterých se taková změna týká. Dále při rozšíření zákazu platí, že rozhodnutím valné hromady není tento zákaz možné aplikovat na jiné osoby než společníky. Není však vyloučeno uzavřít s jinými osobami smlouvu o zákazu konkurence. Dohodou s jednatelem lze zákaz konkurence rozšířit i na dobu určitou, a to po skončení funkce jednatele.

Důsledky porušení zákazu konkurence

V okamžiku porušení zákazu konkurence vzniká zásadní riziko, které spočívá v možnosti uplatnění nároku na vydání prospěchu z obchodu učiněného v rozporu se zákazem konkurence, nebo převedení tomu odpovídajícího práva vůči společnosti a dále přiměřeně dle ustanovení občanského zákoníku, požadovat náhradu škody za porušení smluvní povinnosti ze strany dotčené společnosti vůči jednatelům v důsledku porušení zákazu konkurence a v neposlední řadě tímto porušením nejsou dotčeny možné důsledky vyplývající z trestního práva.

Otázkou zůstává, zda je možné dovolávat se zdržení jednání po společníkovi, který porušuje zákaz konkurence. O společníkovi totiž nelze bez dalšího říci, že je zástupcem společnosti jak je tomu v případě jednatele, a proto se na něj ustanovení § 432 odst. 1 OZ nepoužije. Máme však za to, že možnost dovolávat se zdržení protiprávního jednání je obecnou možností každého poškozeného, a zákon proto toto právo výslovně zakládat nemusí.

Co se týče lhůt pro uplatnění těchto práv, musí být právo na vydání prospěchu nebo práva získaného při porušení zákazu konkurence uplatněno do tří měsíců od doby, kdy se společnost dozvěděla o porušení, a nejpozději do jednoho roku od samotného porušení. Po uplynutí těchto lhůt právo na vydání prospěchu nebo na práva získaná porušením zákazu konkurence zaniká.

Závěr

Pokud tedy po 1. 1. 2021 vznikne funkce statutárního orgánu či člena dozorčí rady, při které dochází k porušení zákazu konkurence, jak je tento stanoven zákonem o obchodních korporacích, je nutné tuto skutečnost výslovně ošetřit ve společenské smlouvě.

Chcete zobrazit celý článek ZDARMA?

Když nám na sebe necháte kontakt, heslo Vám rádi zašleme. K celé databází mají přístup zdarma i naši klienti a je stejné jako heslo k naší veřejné Wi-Fi v zasedacích místnostech.

JUDr. Jakub Dohnal, Ph.D.

JUDr. Jakub Dohnal, Ph.D
advokát, partner

Zadejte prosím heslo


Chcete heslo zdarma?

Podělte se s námi prosím o:

70+
zemí světa

60+
poradců

15+
let zkušeností na trhu