Ukrajina jako příležitost: Lugano narýsovalo plán poválečné rekonstrukce

25.8.2022

Ano, víme, že válka ještě neskončila. Plány poválečné obnovy se ale v případě obdobných konfliktů píší o dost dříve, než bojující složí zbraně. Obnova válkou rozrušené země je zásadní pro dlouhodobou stabilitu regionu. Zároveň je velkou investiční příležitostí i pro české firmy. Program na obnovu Ukrajiny i pomoc válečným uprchlíkům připravila také kancelář Arrows. 

Konference v Luganu, která se z reformní stala rekonstrukční 

Už několik let se ve švýcarském Luganu sjíždějí mezinárodní zástupci na konferenci o reformách na Ukrajině. Letos jsou ale okolnosti jiné: konference diskutovala poválečnou rekonstrukci Ukrajiny, mimo jiné United 24 - plán prezidenta Zelenského na obnovu země, metody, priority a principy obnovy i nezbytné reformy. V rámci konference byl představen Plán obnovy Ukrajiny, dokument o zhruba 2.000 stranách, který obsahuje seznam projektů v oblasti infrastruktury a bezpečnosti, investice v oblasti infrastruktury nebo digitální ekonomiky. Jen Evropská unie přispěje v rámci projektů částkou okolo půl bilionu Eur. Program je významnou příležitostí také pro české firmy. 

Arrows pomáhají: síla mezinárodní sítě 

Programy na obnovu Ukrajiny bedlivě sledujeme i v Arrows. Chápeme totiž, jak důležité je podpořit rekonstrukci válkou zničené země, ale také její obyvatele, kteří ze dne na den museli opustit svou vlast a budovat nový domov. Naše kolegyně Anastasiia Dzygola o tom ví z první ruky. Právnička původem z Ukrajiny je nejen excelentní ve svém oboru, má rovněž velmi dobrou znalost regionu. Proto se stala lídryní našeho projektu Intergrační program Ukrajina. Program využívá sílu naší globální sítě Arrows ETL Global. Ve spolupráci s ukrajinskými právníky a vládními a nevládními organizacemi chceme pomáhat Ukrajincům prchajícím před válečným konfliktem. Jak program pomáhá? 

Tisková konference projektu Integrační program Ukrajina. Zleva: Mgr. Vojtěch Sucharda, advokát a partner Arrows, Anastasiia Dzhygola, lídr projektu IPU, Ondřej Čejka, ředitel Czechitas a partner projektu IPU a Radek Jakubský, viceprezident Hospodářské komory ČR a partner projektu.

 

Integrační program Ukrajina: poradenství pro pobyt i business

V rámci integračního programu pomáháme Ukrajincům se získáním pobytového oprávnění a následně žádostí o občanství ČR. Umíme vyřídit nezbytné dokumenty, například pro pokračování ve studiu, nebo poradit v životních situacích migranta v ČR (třeba při odmítnutí přijetí do školy). Těm, kteří se rozhodli v ČR podnikat, poradíme se založením živnosti nebo obchodní společnosti, složením základního kapitálu nebo s pracovními smlouvami pro zaměstnance. Víme, že ne všichni příchozí z oblastí postižených válkou si pomoc mohou dovolit. Proto nabízíme služby zdarma (tedy pro bono) pro matky samoživitelky či seniory ve finanční tísni. 

Podporujeme i české podnikatele, kteří se chtějí zapojit do obchodu na Ukrajině. Poradíme, jakou právní formu zvolit při zakládání obchodní společnosti, jak získat nemovitost pro podnikání nebo jaká omezení platí pro cizince podnikající na Ukrajině. Prostě poradenství na klíč. 

Poradíme i vám 

Válečný konflikt přímo v Evropě je realita, kterou svět pozoruje se zatajeným dechem. Jsme hrdí na to, že se naše mezinárodní právní kancelář může zapojit do pomoci aktivně a včas. Pokud jste Ukrajinec a chcete poradit s pobytem a podnikáním v ČR, nebo jste podnikatel a zajímají vás investiční příležitosti při rekonstrukci Ukrajiny, napište nám.

 

Témata týkající se obnovy Ukrajiny detailně monitorujeme. Řešíte vy nebo někdo ve vašem okolí začlenění ukrajinských uprchlíků do života v Česku nebo sami chcete investovat na Ukrajině?

Spojte se s námi přímo na telefonním čísle 222 703 051 nebo na e-mailu ipu@arws.cz

Chcete zobrazit celý článek ZDARMA?

Když nám na sebe necháte kontakt, heslo Vám rádi zašleme. K celé databází mají přístup zdarma i naši klienti a je stejné jako heslo k naší veřejné Wi-Fi v zasedacích místnostech.

JUDr. Jakub Dohnal, Ph.D.

JUDr. Jakub Dohnal, Ph.D
advokát, partner

Zadejte prosím heslo


Chcete heslo zdarma?

Podělte se s námi prosím o: