Změny v poskytování spotřebitelských úvěrů

31.10.2015

Jak jsme již informovali dříve, chystá se nový zákon o spotřebitelském úvěru. Ačkoli někteří informují o tom, že se jedná o novelu zákona, není tomu tak. Chystá se totiž úplně nový zákon. Ten bude klást mimo jiné nové podmínky pro poskytovatele spotřebitelských úvěrů. Návrh zákona převádí dohled nad všemi nebankovními poskytovateli půjček pod ČNB a stanoví jim přísná pravidla. Do 3 měsíců od účinnosti zákona budou muset všichni, kdo půjčují peníze, požádat o licenci ČNB. Návrh klade vyšší nároky na odbornost osob zapojených do poskytování a zprostředkování úvěrů, stanovuje přesnější pravidla pro postup při poskytování úvěrů, stanovuje jasné postupy při následném nakládání s úvěrem, resp. se smlouvou o úvěru, ať již se strany spotřebitele, nebo věřitele, a zvyšuje ochranu spotřebitele při vymáhání případných nároků z poskytnutého úvěru.

 

Celou koncepci pak zastřešuje jednotný dohled ČNB. Počáteční kapitál nebankovního poskytovatele spotřebitelského úvěru musí činit alespoň 20 000 000 Kč. Vládní návrh zákona například předpokládá, že je-li spotřebitelský úvěr poskytnut osobou, která není oprávněna poskytovat spotřebitelský úvěr, platí, že spotřebitelský úvěr není úročen a k jiným ujednáním o platbách na spotřebitelský úvěr se nepřihlíží. 

 

Této problematice se v naší kanceláři věnují Jakub Dohnal a Lukáš Slanina, kdy z našeho pera již v roce 2011 vyšla publikace Spotřebitelský úvěr - praktická příručka s příklady a judikaturou, Praha: Leges.

 

Upozorňujeme klienty, že je nutné tuto problematiku sledovat!  

 

Chcete vědět víc?