Co napsat do smlouvy ohledně války?

16.5.2022

Velké množství výrobců i dodavatelů se v současné situaci díky nepředvídatelným okolnostem, jako je například válka nebo pandemie, mohou dostat do problému s řádným a především včasným plněním ohledně svých smluv s odběrateli.

Také řešíte ve svém podnikání obavy a nejistotu plynoucí z válečného stavu? Ve článku se dozvíte, jak je možné díky dobře nastavené smlouvě minimalizovat sankce a vaši smluvní odpovědnost.

Válka jako doložka vyšší moci?

Vyšší moc (tzv. vis maior) je okolnost, která Vás může osvobodit od odpovědnosti k náhradě škody při nesplnění smluvních povinností.

Vyšší moc může například stavět běh promlčecí lhůty (ust. § 651 Občanského zákoníku (dále jen „OZ“)) nebo Vám, pokud jste objednatel, zakládá právo provést dodatečnou kontrolu zboží (ust. § 2626 odst. 2 OZ).

Pro smluvní strany je včlenění doložky vyšší moci vhodné skrze zvýšení právní ochrany a upevnění právní jistoty.

Co to tedy vyšší moc je a jak ji ve smlouvě obrátit ve váš prospěch? Čtěte dále!

Aby se jednalo o vyšší moc, musí jít o vnější událost, kterou není možné odvrátit ani při vynaložení veškerého úsilí vzhledem k její mimořádnosti a nepředvídatelnosti. Typickým příkladem vyšší moci je pandemie nebo válečný konflikt.

Za vyšší moc naopak nelze považovat události osobní či hospodářské povahy, které patří mezi vnitřní okolnosti. Za vyšší moc se nepovažuje např. stávka zaměstnanců nebo předvídatelné nepříznivé počasí, jako je sníh v zimních měsících roku.

Aby byl válečný konflikt nepředvídatelný, musí vzniknout nečekaně. Nepředvídatelnost je třeba posuzovat časově vzhledem k momentu uzavření smlouvy. Pokud tedy uzavíráte smlouvu v současné situaci, kdy válečný konflikt probíhá, předpokládá se, že se zvýšenými riziky počítáte.

V opačném případě, kdy konflikt nečekaným způsobem zasáhl do dříve, před válkou uzavřené smlouvy, můžeme hovořit o aplikaci institutu vyšší moci. Smluvní strana ale musí vynaložit veškeré úsilí k odstranění smluvní překážky.

Překonatelnost překážky je třeba posuzovat objektivně – to znamená, že musí být překonatelná pro každou řádně se chovající osobu, která by se nacházela v obdobné situaci. Zákon dále předpokládá vyšší nároky obezřetnosti k odbornému výkonu profesionála. Pokud tedy uzavíráte smlouvu jako příslušník určitého povolání, dáváte tím najevo, že je schopen jednat se znalostí a pečlivostí, která je s takovým povoláním spojena.

Jako příklad odvrácení překážky můžeme uvést logistickou společnost, která má tedy u transportu zboží vynaložit snahu ke změně trasy přes území konfliktem nezasažené, tím spíše to lze předpokládat, pokud válečný stav trvá již delší dobu.

Jako další příklad lze uvést stavební společnost v prodlení, která má pracovně-právní kontrakty s občany státu, který zasáhl válečný konflikt. Pokud se společnost dostane do prodlení se splněním závazku pro odchod pracovníků, kteří reagují na válečný stav, můžeme opět hovořit o aplikaci institutu vyšší moci. Stavební společnost ovšem musí vynaložit veškeré úsilí k odvrácení dopadů, například snahou nalézt náhradní pracovníky pro včasné splnění.

Pokud se však dopady nepodaří odvrátit ani při vynaložení veškerého úsilí, je smluvní strana osvobozena od odpovědnosti k náhradě škody.

Jak teda nastavit smlouvu co nejlépe ve váš prospěch?

Vzhledem k invazi vojsk Ruské federace na Ukrajinu i obecné smluvní obezřetnosti je vhodné se ve smlouvě s protistranou dohodnout na rizicích, která je možné předvídat.

Vhodné je se například dohodnout na výši a podmínkách aplikace smluvních pokut při překážce vyšší moci, jelikož se na ně obecně vyšší moc nevztahuje.

Zároveň doporučujeme upravit situace, kdy je možné splnění pouze části závazku. Jako příklad můžeme uvést komplexní stavební dodávku zboží, která má dvě složky – dodávka betonu z České republiky a dodávka železa z Ukrajiny. Bude strana povinna plnit závazek alespoň z té části, kterou je možné splnit? Nebo bude po dobu trvání překážky vyšší moci od plnění osvobozena.

Doporučujeme také sjednat alternativní plnění, případně vymezit výši nákladů, která je dle stran přiměřená k překlenutí následků. Je adekvátní co nejpřesněji zformulovat rizika, která každá ze stran ponese. Kdo bude odpovědný za mimořádně vzniklé náklady? Do jaké výše omezit náhradu škody?

Je možné smlouvu nastavit i tak, že se v případě okolnosti vyšší moci automaticky ruší. Případy, které strany spojují s následky vyšší moci lze také taxativně omezit – dokonce je možné následky vyšší moci úplně smluvně vyloučit.

Do smluv v této nejisté době doporučujeme včlenit také další typy doložek.

Měnová doložka Vám pomůže se krýt vzhledem k velké měnové nestabilitě, kdy je velmi obtížné předvídat vývoj měnových kurzů.

Cenová doložka Vám, jako prodejci, umožní zvýšit kupní cenu, pokud nastane neočekávané zvýšení ceny nákladů.

Skrze palivovou doložku je možné sjednat, že pokud cena paliv poroste, tak se poměrně zvýší cena celé přepravy.

Dále je možné např. ve stavebním průmyslu sjednání inflační doložky, která upravuje cenu stavebních prací vzhledem k vývoji inflace.

Vzhledem ke smluvní svobodě protínající soukromé právo je možné podobu smluvní doložky tvarovat do nejrůznějších podob a dle potřeb klienta ji co nejlépe s pomocí našich advokátů z Advokátní kanceláře Arrows přizpůsobit danému smluvnímu vztahu. 

 

Chcete se dozvědět více informací?

Volejte na telefonní číslo 245 007 740 nebo se s námi spojte přes e-mail office@arws.cz

Přečtěte si také:

KORONAVIRUS A SMLOUVY 2021 (PORUŠENÍ, NÁSLEDKY, ODSTOUPENÍ)

MOŽNOSTI ZAMĚSTNÁNÍ UPRCHLÍKŮ Z UKRAJINY V ROCE 2022

Chcete zobrazit celý článek ZDARMA?

Když nám na sebe necháte kontakt, heslo Vám rádi zašleme. K celé databází mají přístup zdarma i naši klienti a je stejné jako heslo k naší veřejné Wi-Fi v zasedacích místnostech.

JUDr. Jakub Dohnal, Ph.D.

JUDr. Jakub Dohnal, Ph.D
advokát, partner

Zadejte prosím heslo


Chcete heslo zdarma?

Podělte se s námi prosím o:

70+
zemí světa

60+
poradců

15+
let zkušeností na trhu