Řešíte stejný problém?
Kontaktujte nás
Kontaktujte nás
Mgr. Marek Hučík
advokát
Ať už máte problém z jakékoli oblasti práva, neváhejte se na mě obrátit. Rád se o Vašem případu dozvím více.
Zákon č. 90/2012 Sb., o obchodních společnostech a družstvech (zákon o obchodních korporacích) (dále jen „ZOK“) doznal v důsledku novely od 1. 1. 2021 rozsáhlejších změn.. Naše advokátní kancelář pro Vás připravila sérii článků týkajících se vybraných novinek. Jednou z nich je úprava zástavního práva (a jiných věcných práv) k podílu v obchodní korporaci.
Původní úprava umožňovala zastavit podíl v obchodní korporaci pouze za podmínek, za kterých jej lze převést. V praxi to znamenalo, že pokud společenská smlouva nestanovila jinak, podíl šlo zastavit ve prospěch jiného společníka bez omezení, u třetích osob zde vstupovala podmínka souhlasu valné hromady. Zároveň byla u zástavní smlouvy vyžadovaná písemná forma s úředně ověřenými podpisy.
Pokud jste si chtěli upravit podmínky pro zastavení podílu přísněji, než jak byly nastaveny pro převod podílu (nebo zastavení podílu zcela vyloučit), nebylo by to proveditelné, výjimkou byla pouze bytová družstva.
Novela tuto úpravu v ZOK zrušila a nyní se uplatní příslušná ustanovení občanského zákoníku. Ten stanoví, že společenská smlouva může zastavení podílu v obchodní korporaci omezit či zcela zakázat.
Co se týče práva zástavního, je odpověď na tuto otázku snadná. Z občanského zákoníku vyplývá, že zástavní právo k podílu vzniká zápisem do obchodního rejstříku. Jak je to ale s jinými věcnými právy (než je právo zástavní) k podílu v obchodní korporaci, který není představován cenným papírem nebo zaknihovaným cenným papírem (dále jen zkráceně jako „jiná věcná práva k podílu“)?
Novela vložila do ustanovení § 32 ZOK nový odstavec 5, který stanoví, že na zřízení a vznik jiných věcných práv k podílu (např. zákaz zcizení, předkupní právo a další) se použijí ustanovení občanského zákoníku o zřízení a vzniku zástavního práva k podílu v korporaci. To znamená, že jiná věcná práva k podílu nově podléhají stejnému režimu jako právo zástavní.
Jak vyplývá z výše uvedeného, novela přinesla celou řadu novinek, jakkoliv tyto změny do značné míry vyplývaly z dosavadní judikatury a společnostem by tak neměly být zcela neznámé. Řadu z nich je však nutné odpovídajícím způsobem promítnout do stávající smluvní dokumentace a společenských smluv. Máte-li k nové právní úpravě jakékoliv dotazy, případně si nevíte rady s aktualizací dosavadní dokumentace, neváhejte se na nás obrátit!
Když nám na sebe necháte kontakt, heslo Vám rádi zašleme. K celé databází mají přístup zdarma i naši klienti a je stejné jako heslo k naší veřejné Wi-Fi v zasedacích místnostech.
JUDr. Jakub Dohnal, Ph.D
advokát, partner
Podělte se s námi prosím o: