Technické konopí: Skrytý potenciál pro technické využití v průmyslu, stavebnictví a mnohem více

29.8.2023

V našich předešlých článcích jsme Vás informovali o potenciálu konopí a jeho využití zejména v oblasti zdravotnictví a farmacie. Technické konopí má však také obrovský technický potenciál, který nabízí širokou škálu využití v průmyslu, stavebnictví a mnoha dalších odvětvích.

(na fotografii tým advokátní kanceláře ARROWS zabývající se využitím technického konopí) 

Stavebnictví

Konopí má potenciál stát se revolučním materiálem v oblasti ekologického stavebnictví. Konopná stébla lze použít k výrobě stavebních materiálů, jako je konopná izolace, konopné desky či konopný beton. Tyto materiály jsou nejen biologicky odbouratelné a šetrné k životnímu prostředí, ale také mají vynikající tepelně izolační vlastnosti a odolnost. Právě ku příkladu konopný beton, který je zároveň izolantem tepla a zvuku, má také nízkou hmotnost, a proto je vhodný pro různé konstrukce například stěn, podlah i střech.

Při stavbě přírodních objektů je často potřeba ochránit dřevo před plísněmi, škůdci a povětrnostními vlivy. Konopné nátěry se ukázaly jako účinná volba. Konopný olej je přirozeně odolný vůči plísním a škůdcům, a zároveň chrání dřevo před vlhkostí. Tyto nátěry umožňují dřevu dýchat, avšak pro venkovní prvky je třeba zvážit další ochranu kvůli citlivosti na UV záření.

Průmyslové konopí

Technické konopí může být dále využito jako surovina pro průmyslovou výrobu vláken. Konopí je známé pro svou pevnost a odolnost, což z něj činí skvělý materiál pro výrobu různých druhů vláken. Konopné vlákno je lehké a zároveň extrémně pevné, což umožňuje jeho použití ve výrobě oděvů, textilních produktů, a dokonce i automobilových dílů.

Konopné plasty

Konopí může být také použito k výrobě bio-plastů. Tradiční plasty vyrobené z ropných derivátů mají vliv na životní prostředí, zatímco bio-plasty, včetně těch z konopí, nabízejí udržitelnější alternativu. Konopné bio-plasty mohou být využity v různých průmyslových aplikacích, včetně výroby obalů, nádobí a dalších plastových výrobků.

Tato rostlina nabízí možnosti její aplikace v oblasti stavebnictví, průmyslu, alternativní energetiky, zemědělství, potravinářství, kosmetiky a péče o tělo, jakož i v oblasti ekologie. Konopí můžeme bez dalšího označit za rostlinu budoucnosti.

Vzhledem k tomu, že hovoříme o technickém konopí, tedy o rostlině konopí, které neobsahuje více jak 1% THC, není pro nakládání s ním zapotřebí žádné licence či povolení (s výjimkou oznamovací povinnosti celnímu orgánu v případě pěstování konopí na ploše větší něž 100 m2).

V případě, že budete mít jakýkoliv dotaz týkající se podnikání v oblasti konopí, CBD produktů či souvisejícím odvětví, neváhejte se na nás obrátit. Rádi se o Vašem případu dozvíme více a poskytneme Vám příslušnou právní pomoc.

Chcete zobrazit celý článek ZDARMA?

Když nám na sebe necháte kontakt, heslo Vám rádi zašleme. K celé databází mají přístup zdarma i naši klienti a je stejné jako heslo k naší veřejné Wi-Fi v zasedacích místnostech.

JUDr. Jakub Dohnal, Ph.D.

JUDr. Jakub Dohnal, Ph.D
advokát, partner

Zadejte prosím heslo


Chcete heslo zdarma?

Podělte se s námi prosím o:

70+
zemí světa

60+
poradců

15+
let zkušeností na trhu