Řešíte stejný problém?
Kontaktujte nás
Kontaktujte nás
Mgr. Vojtěch Sucharda
advokát, partner
Ať už máte problém z jakékoli oblasti práva, neváhejte se na mě obrátit. Rád se o Vašem případu dozvím více.
V advokátní kanceláři ARROWS aktuálně řešíme nejrůznější situace všech našich klientů, které se dotýkají všech oblastí práva.
Rádi bychom v tomto článku vyzdvihli 10 oblastí, na které byste se měli zaměřit, za účelem ochrany Vašeho podnikání před nepříznivými dopady epidemie COVID-19.
Další doporučení a užitečné rady z oblasti pracovního práva naleznete zde: Otázky a odpovědi ke koronaviru - krizová opatření
Tato zásada platí obecně i pro všechny další oblasti. Informujte se a buďte aktivní. Pasivita Vám v této situaci nepomůže. Pokud jste statutárním orgánem, jde nejen o Váš přirozený zájem, ale i o součást Vaší povinnosti jednat s péčí řádného hospodáře. Jde tedy i o Vaši osobní odpovědnost.
PROTO:
Poznámka:
Členové statutárního orgánu jsou povinni jednat s péčí řádného hospodáře - součástí této péče bude například zajisté vyhodnotit odběratelsko-dodavatelské vztahy a vhodně na to reagovat.
Jak?
Dodatky ke smlouvám, ukončení smluv, sjednání zajištění + zajištění financování (banky vs. soukromý kapitál - společníci).
PROČ?
Zabránění úpadku, žalobě na náhradu škody za porušení péče řádného hospodáře, ručení za dluhy obchodní korporace apod.
Je důležité, aby Vaše společnost měla zajištěno potřebné cashflow a předešla tak situacím spojeným s platební neschopností a tedy úpadkem či hrozícím úpadkem, o kterém pojednáváme níže v bodu č. 8.
Více informací o státním úvěru COVID zde:
Jedním z mnoha doporučení našeho specialisty na pracovní právo Mgr. Jakuba Olivy je toto:
Poznámka:
Další doporučení a užitečné rady z oblasti pracovního práva naleznete zde:
Podmínky vládního programu ANTIVIRUS zde:
Ve smluvních vztazích buďte obezřetní a aktivní.
Jste dodavatel a nezvládáte plnit včas?
Poznámka:
Další doporučení a užitečné rady z oblasti smluvního práva naleznete zde:
5. MONITORUJTE SVÉ OBCHODNÍ PARTNERY
Je nezbytné sledovat a včas řešit případné finanční či provozní problémy Vašich obchodních partnerů.
Užitečné odkazy:
Obchodní rejstřík: www.justice.cz
Živnostenský rejstřík: www.rzp.cz
Registr ekonomických subjektů: https://wwwinfo.mfcr.cz/ares/ares_es.html.cz
Insolvenční rejstřík: https://isir.justice.cz/isir/common/index.do
Katastr nemovitostí: https://www.cuzk.cz/
Centrální evidence exekucí: https://www.ceecr.cz/
6. ŘEŠTE AKTIVNĚ A INFORMOVANĚ SVÉ POHLEDÁVKY I DLUHY
Zejména v době velké nejistoty ohledně osudu některých vašich obchodních partnerů je důležité mít pod kontrolou své pohledávky.
Pokud jste v pozici dlužníka
Poznámka:
Předběžná opatrnost při uzavírání "výhodných" transakcí, zejména v momentě, kdy víte, že má dlužník více věřitelů a plní přednostně Vám. Mít na paměti, že insolvenční správce může po zahájení insolvenčního řízení napadnout právní úkon, kterým byl věřitel zvýhodněn oproti ostatním věřitelům (tj. bylo plněno jednomu věřiteli výlučně, dlužník se zbavil za výhodnou cenu majetku, došlo k započítání vzájemných pohledávek a dlužník neobdržel "skutečné" protiplnění apod.). Při takových transakcích vždy trvejte na odpovídajícím zajištění - nemusí se nutně jednat o nemovité věci, ale účty, pohledávky atp.
Poznámka:
Ideálním právním institutem ukončení složitého sporu je uzavření dohody o narovnání, ve které obě strany konstatují, že je mezi nimi původní nárok stále sporný, nicméně obě strany se dohodly, že sporný závazek/pohledávku nahradí novým nárokem. Současně se obě strany dohodnou na tom, že společně učiní kroky k zastavení probíhajícího soudního jednání.
Nikdy nemůžete vyloučit, že se i Váš podnik dostane do stavu hrozícího úpadku, či úpadku. I jen dva věřitelé mohou znamenat problém. Je důležité vědět co úpadek je, jak mu předejít a jak se mu bránit.
Poznámka:
Zvažte, zda nepodáte insolvenční návrh ve spojení v návrhem na tzv. moratorium. Moratorium slouží jako ochranný polštář dlužníka před jeho věřiteli. Moratorium je možné vyhlásit až na 3 měsíce. Po dobu moratoria nelze vyhlásit úpadek. Moratoriem se lze “bránit” i věřitelskému insolvenčnímu návrhu. Za dobu trvání moratoria můžete konsolidovat své závazky a můžete tak úspěšně zabránit zahájení insolvenčního řízení a poté dále pokračovat v podnikání.
V nouzových případech zvažujte podání insolvenčního návrhu. Za pozdě podaný či nepodaný insolvenční návrh nese odpovědnost statutární orgán, včasným podáním insolvenčního návrhu tak ochráníte Váš osobní majetek.
K ochraně svého podnikání doporučujeme využít všech podpůrných daňových opatření. Která to například jsou?
Ve všech výše vyjmenovaných případech platí, že je potřeba aktivně učinit návrh finanční správě, ideálně ihned a nečekat na to, až se situace “přežene”. Doporučujeme postupovat vždy v součinnosti s vaším daňovým poradcem!
Více informací a tipů na daňová opatření zde:
Finanční rezervy v době krize (pro OSVČ a podnikatele)
Není nemorální, pokud se jako podnikatel přihlásíte o náhradu škod způsobených krizovými opatřeními přijatými v boji proti epidemii COVID 19. Stát se bez podnikatelů neobejde a je proto lepší, pokud podnikatele "odškodní" než aby o ně přišel. Proto s nárokem na náhradu škody počítá přímo zákon.
Krizový zákon umožňuje nárokovat škodu, která poškozeným subjektům vznikla v souvislosti s přijatými krizovými opatřeními. Je nutné prokázat příčinnou souvislost mezi vznikem škody a přijatým krizovým opatřením. Jedná se o právně komplikovanou a dosud detailně neprobádanou oblast a opět je třeba učinit aktivní a právně kvalifikované kroky.
Více informací v článku zde:
Tým ARROWS přeje všem hodně štěstí, a hlavně pevné zdraví.
Když nám na sebe necháte kontakt, heslo Vám rádi zašleme. K celé databází mají přístup zdarma i naši klienti a je stejné jako heslo k naší veřejné Wi-Fi v zasedacích místnostech.
JUDr. Jakub Dohnal, Ph.D
advokát, partner
Podělte se s námi prosím o: